Diyarbakırın Gazetesi
11 Aralık 2017
DOYULMAZ LEZZET KELLE PAÇA ozdiyarbakirgatezesi@mynet.com - Hatice KAMER

Sebze ve meyvede "mevsim" gözetilirken, ağız tadımızın yansıması olan yemeklerimizi de Diyarbekir'li yine mevsimine göre yapılır. mesela Diyarbekir'de yaz günleri genelde "dolma ve güveç" günleridir, yalnız bu demek değildir bunlardan başka yemekler yapılmaz, bunlar gerek düğünlerde, gerek ziyafetlerde ve gerekse evlerde tercih edilen bir çeşit geleneksel yemeklerdir.

Diyarbakır yemekleri lezzetine doyum olmaz tattadır. Diyarbakır'ın "meftunesi" en başta gelir. Her mevsim yapılabilinen bir yemektir, çünkü ilkbahar günlerinde "kenger"le yapılır, yaza girildiğinde "patlıcan" kullanılır, kış günlerinde ise "kış kabağı" bu güzel yemeğin ağızlara tad verdiği sebzelerdir.

Ama öze bir tad var ki sağlığa da faydası çoktur. Sonbahar mevsimine girildiğinde  Diyarbekir'de özellikle evlerde "kele paça" günleri başlar, her gün olmasa da haftada, on beş günde bir mutlaka kocaman bir tencere ya mangalın, ya da sobanın üzerine konur, önceden temizlenmiş "kelle ve paça" içine bir miktar "kibe" de katılarak pişirilmeye başlanır, bunun pişirilmesi ise özen ister, çünkü sık, sık üzerinde biriken "köpük"ler kaşıkla alınır ve kıvamını buluncaya kadar pişirilir, bilmiyorum evlerde eskisi gibi pişiriliyor mu, ancak öncülüğünü bazı lokantalarımız yaptılar, bu güzel tadın evlerin dışında da pişirilebileceğini, gösterdiler. Lokantalarda usta aşçılar tarafından pişirilen "kele-paça" sabahın erken saatlerinde pişirilir esnaf dükkanını açmadan, işçi memur işyerine gitmeden gelir buralarda paçasını yerdi, burada bir hususu hatırlatmak istiyorum, evlerde ve lokantalarda arta kalan ekmekler atılmaz, bir yerde biriktirilir ve paça pişirildiği gün onunla tüketilirdi.

Diyarbekir kele paçasını ünü ve lezzeti yaygınlaştığı için sonradan çok birçok lokantada pişirilip servis edilmeye başlandı, üzülerek ifade etmem gerekir ki, günümüzde ağız tadı söz konusu olduğunda bazı kişiler özellikle "çiğ köfte" konusunda kendilerini "usta" diye tanıtırken önüne de "meşhur, yada ün'lü" diyebilmektedirler, oysa onlar şöhretlerini nasıl kazanmışlar, nerede ustalaşmışlardır bilinmez.

Bilinen, şehrin sur dışına taşması, giderek kalabalıklaşması sebebiyledir ki,  bu ünvanlar rahatlıkla kullanabilinmektedir.

Diyarbekir'li ağız tadına büyük önem verir, paçanın sonbaharda sofraya konmasının bir sebebi de bu mevsim "Şire üzümü"nün mevsimidir ve paça yendikten sonra mutlaka üzerine bir salkım bu üzümden yenir ki yiyenin vücuduna daha çok etki etsin istenir, özellikle vücudunda kırığı, çıkığı olanlara ısrarla tavsiye edilen bir yemektir bizim kele paçamız.


Hatice KAMER Diğer yazıları :

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc