Diyarbakırın Gazetesi
18 Kasım 2017
'GÜL DALINDA GÜZELDİR' ozdiyarbakirgatezesi@mynet.com - Hatice KAMER

Hatice Kamer’in izlenimleri

Uzun bir aradan sonra Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesindeyiz. Hasankeyf'in en güzel sembollerinden biri olan Zeynel Bey türbesi bir süre önce yeni yerleşim yerine büyük bir törenle taşındı. İlçeye ulaşmadan yolun sağında, Kesikköprü mevkiindeki kümbetin eski yeri artık bomboş.

Bu boşluk tarihi ilçe için sonun başlangıcının bir nişanesi. Nehir boyunca yol kenarında kurulmuş inşaat şantiyeleri, bu sonun pek de uzak bir tarih olmayacağını gösteriyor.

Hasankeyf'in kimler tarafından kurulduğu bilinmese de Bizans, Sasani, Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Mervaniler, Artuklular, Eyyubiler ve Osmanlılar'ın burada hakim olduğu biliniyor.

Artuklular zamanında önemli bir ticari merkezi olan Hasankeyf, Moğol istilasında büyük zarar gördü. İlçeyi onaran Eyyubiler ise Osmanlı-Safevi mücadelesinde çok yıprandı ve 1515 yılında Hasankeyf'i Osmanlılar'a bıraktı.

Kale, köprü, El Rızık Camii, Sultan Süleyman, Koç ve Ulu Camiileri, Küçük Saray, Büyük Saray, hamam ve Zeynel Bey Türbesi yüzyıllardan günümüze kalan tarihi yapıların başında geliyor.

Baraj projesinde Hasankeyf'in tarihi ve kültürel varlıklarının kurtarılması için 25 milyon euro bütçe ayrıldı.

Toplam 12 tarihi varlık, tarihi ilçenin karşı tepelerine kurulan yeni Hasankeyf'e nakledilecek, ama bölgede yaklaşık beş bin mağara ve şehrin şimdiki merkezi sular altında kalacak.

Gelen ziyaretçilerin çoğu çevre il ve ilçelerden. İnsanlar güvenlik endişesiyle kameraya konuşmak istemiyor ama birçoğu Hasankeyf'e veda etmeye geldiklerini anlatıyor.

Hasankeyf'e nazır açılmış bir kafede servis yapan Ömür adındaki genç garson, turist rehberi edasıyla gelen müşterilere istikbaldeki Hasankeyf'i anlatıyor. Hasankeyf'e liman yapılacağını söylüyor ama bütün anlattıklarına karşın, eski haliyle kalması gerektiğini söylüyor.

Tarih yok olmasın, Hasankeyf sular altıda kalmasın dediğimde bile bunu hükümet karşıtı bir ifade olarak görmeyeceklerini bilmiyorum.

Batman ve İstanbul'dan gelen bir grup genç de, sosyal medyada dinamitle gerçekleşen yıkımı gördükten sonra Hasankeyf'in sonunun geldiğini düşündüklerini ve ilçe sular altında kalmadan gelip görmek istediklerini anlatıyorlar.

Bir genç kız "Hasankeyf'i bir daha böyle göremeyeceğiz galiba, elveda demeye geldik" diyor.

Murat adlı genç ise "Tarih yok olmasın, Hasankeyf sular altıda kalmasın dediğimde bile bunu hükümet karşıtı bir ifade olarak görmeyeceklerini bilmiyorum" diyor.

Tarihi ilçeden Yeni Hasankeyf görülüyor. Karşı tepelerin eteğine kurulmuş binaları ve Zeynel Bey türbesini çıplak gözle de görebiliyorsunuz. Yeni ilçenin bir köşesine taşınmış olan türbe, yalnız ve uzak görünüyor. 1409 yılında yapıldığı söylenen El Rızk Camii minaresi de türbe gibi karşıya taşınacak.


Hatice KAMER Diğer yazıları :

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc