Diyarbakırın Gazetesi
18 Kasım 2017
BEYAZ MASA VE HALKIN İSTEKLERİ mahmut.boz@hotmail.com - Mahmut BOZ

Geçmişte de Büyükşehir Belediyemizde Halk Toplantıları yapılırdı, ama nasıl netice alınırdı bilmiyoruz. Ancak pek uzun sürmedi. Aşağıda izahını yapacağım konuyu zamanın o günkü toplantısında dile getirdim ve netice alamadım. Bakalım geçen günkü toplantıda Belediye Başkanı Cumali ATİLLA beye anlattım. İsteğimiz şuydu;

Yılan hikayesine dönen Urfa yolu ile Mardin yolu kavşağında bulunan en az 44 yıllık mazisi bulunan tek katlı Esentepe Bahçelievler Sitesinin en az 10 yıl önce konut alanından çıkartılarak iş merkezi haline getirilerek iskan ruhsatı dahi alınmış ve imar yasasının 18.Mad. uygulanmış 1700M2 lik müstakil evler için yeniden 18.Mad. uygulanarak ve 4 parselin birleştirilerek tek tapu haline getirilmesi buradaki 100 ortağı biribirine mahkum etmişlerdir. Yatırımcı ferdi tapu olmadığı için almaya yaşanmıyor. Bu konut alanı durup dururken neden iş merkezine dönüştürüldü derseniz; konutta rant yok, işyerinde rant olduğu için.. iş merkezi yapıldığında buradan başka yere ruhsat verilmeyeceğini söylemişlerse de maalesef Urfa yoluna baktığımızda AVM ve diğer benzeri işyerlerinin açılmış olduğunu görürüz. Bu arada birçok yeşilsaha, benzeri yerlerin imar dan çıkarılarak konut Vs. ye tahsis etilleri. Kazanana helal olsun diyelim.

Artık Rant - Mant ayağı bitti. Kim ne derse desin ürkmeye gerek yok. Kimileri ''İstediğimi yaptırırım'' havasına girmesin, Kayyumlarla idare edilen Belediyeler kolay-kolay bu tongaya düşmez.

Geçmişte uzun zaman Vali Muavini olarak görev yapmış olan, şimdiki Büyükşehir Belediye Başkanı (Kayyum) Cumali ATİLLA halkın dert ve isteklerini dinlemek için ilk günden bu yana ''BEYAZ MASA'' adı altında halkla toplantılar yaparak vatandaşa olabildiğince yardım ve yönlendirmede yardımcı olmaktadır. Halkın birçoğunun isteği ise ''İŞ''. İmkanı nisbetinde bu konuda da yardımcı olmaktadır.

Öte yandan kentteki Belediye çalışmalarına da hız verilmiş, en mühim konulardan olan, şehrin ana caddelerine, binalarının önüne bırakılan (az zaman içinde olsa) park edilen araçlardan alınan ücret, tamamen kaldırılmış Şehirlerarası oto gardaki çalışma ve hizmetin tarafı ile olan kontrat iptal edilerek oradaki hizmetler Belediye personeli tarafından verilecektir.

Asfaltlama işi tüm hızı ile devam edecek, bunun için de 400 trilyon harcanacakmış. Kentte asfaltsız cadde kalmayacakmış. Asfalt demişken en sıkıntılı yer olan ve yıpranmış kara taşlarla kaplı Balıkçılarbaşı - Mardinkapı ve Melikahmet caddelerinin taşları sökülerek asfaltlanmasıdır. Zira bu caddelerden geçen arabalar adeta SEKSEK oynar gibi zıplayıp duruyor. İçindekiler ve bilhassa belinden rahatsız olanlar için tam bir azap. İnanmayan tecrübe etsin.

Orta refüjler yenilenerek çiçek ekimi yapılmakta, birçok kaldırımlar yenilenerek daha rahat yürüme imkanı sağlanmaktadır. Temizlik işleri gece - gündüz devam etmekte, ilaçlamalar sürdürülmektedir.

 Ekinciler caddesinden yıllardır geçmeyen Belediye otobüsleri bundan böyle bu güzergahı da kullanarak halka kolaylık sağlanıyor. Fakat, bu otobüslerin eskiden olduğu gibi çamlıca güzergahı ile lise caddesi, vilayet önünden içofise de girmeleri Paşa Konağından geçecekler için de kolaylık sağlanacaktır.

Son olarak da; Beyaz Masada sayın Başkana anlattığım gibi ve yukarıda da izahına çalıştığım 100 Konutluk Esentepe Bahçelievlerin iş merkezinden biran önce çıkarılarak, zemin artı - 6 katlık konut alanına dönüştürülmesi talebimizin İmar Daire Başkanlığında olduğu ve geniş şekilde izahatın yapıldığını, burada hiçbir engelin olmadığı, bitişik ve karşı tarafta emsali olduğunu söylediğimde İmar Daire Başkanı Hikmet ÖCAL'la bu konuyu görüşeceğini bana söyledi.

Konunun biran önce ele alınarak ve kentteki tüm AVM ve İş merkezlerinin de boş olduğu göz önüne alınarak İmar Planının yeniden düzenlenmesi, mağduriyetimizin önlenmesi hususunda hayırlı neticeler alınmasını temenni ederek, Başkan ve Çalışanlarına başarılar dileriz...

 

 


Mahmut BOZ Diğer yazıları :

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc