Diyarbakırın Gazetesi
18 Kasım 2017
DİYARBAKIR’DA DURAK İSİMLERİ NEDEN YOK? yektayilmaz@mynet.com - Yekta YILMAZ

Düşünün ki ben bir şehire gittim ya da gideceğim. Bilmediğim bir şehir . Orada herhangi bir adrese gideceğim. Bunu nasıl yapabilirim?

Art niyetli birilerine rast gelebilirim. Hırsızına yankesicisine vb. Hele hele bir bayan için ise durum daha vahimdir. Herkesten de adres sorulmaz. Zira gördüğün her insan güvenilir değildir.

Semt adı veya merkez ilçe adını kullanarak. Adresimize gideceğiz. Ancak hangi cadde hangi hangi sokak, hangi durak olduğu konusunda bayağı sıkıntı çekiyorum.

Toplu taşıma araçlarını kullanarak varmak istediğim adrese gideceğim. Ancak bana adresi tarif edenler de buranın yabancısı, onlar da adresi tarif etmekte zorlanıyorlar.

Sürekli toplu taşıma araçlarını kullandığımız için bunlarla sık sık karşı karşıya kalıyoruz. Bazende vatandaşların sitemlerine şahit oluyoruz.

Ben Dağkapı’dan belediye otobüsüne bindim Koşuyolu’na geleceğim. Koşuyolunda beni indirmesi için şoföre rica ediyorum. Ya da yanımdaki bir yolcuya Koşuyolu’na geldiğimizde bani uyarmasını istiyorum. Koşuyolu’nda durak adınının yazılı olduğu levhayı görmezsem oraya geldiğimi nasıl anlayabilirim?

Çevremdeki insanları rahatsız etmeye de hakkım yok.  Belki yanımdakilerini rahatsız etmek istemiyorum. Bu tür sorunlar akşama kadar yolcularla uğraşan şoförü bile bezdirebiliyor.

Bunların olmaması için durak isimlerinin ivedilikle verilmesi gerekiyor. Şayet durak isimleri verilmiş olsa adresi tarif eden içinde, buraya gelen yabancı içinde kolaylık olur. Ben Batıkent’e geldiğimde şayet Batıkent Durağı yazılı durak adını gördüğümde orada ineceğim.

Beni bekleyenler de orada rahatlıkla beni karşılayabilirler.

Ya da Orman Park Durağı’nın yazılı olduğu levhayı görürsem orda ineceğim. Kısacası örnekler çoğaltılabilir.

Gidin İstanbul’a Ankara’ya, İzmir’e heryerde durak adının yazılı olduğunu görürsünüz. Aynı zamanda otübüslerin hangi durağa geldiğini gösteren ekranı görürsünüz. Bu hem iletişimi hem de ulaşımı kolaylaştırıyor.

25 Haziran 2017 Kadir gecesinde Rahmetli Babam için mevlüt okutuk. Babamın evi Diyarbakır’da Luna Parkın arkasında Öğrenci Yurduna yakındır. Bir yakınım benden adres sordu. Bende öğrenci yurdunun arkasında dedim. Ancak ısrarla ya başka yurt varsa diye soruyor.

Bende sadece orda bir yurt vardır dedim. Bu şekilde kendisi geldi. Yine sıkıntı durak isimlerinden kaynaklanıyor.

Sözümü yineliyorum. Diyarbakır Bir büyükşehirdir. Megakent olma yolunda hızla ilerlemektedir. Artık ilkel metodlarla adres bulmak yerine kolaylaştırıcı metodların da ivedilikle uygulanması gerekir.

Biz her zaman çağı geriden mi takip edeceğiz. Durak isimleri nerdeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Diyarbakır’da ise hala öyle bir uygulama yoktur.

Diyarbakır’daki durak isimleri halk tarafından verilmiş olup, gayriresmi isimlerdir. Yani resmiyette Oryıl yoktur, Ninova yoktur. Diyarbakır’daki durak isimleri halk arasında nam yapmış kurum ve kuruluşların özel reklamı mahiyetindedir.  

Hiç bir yerde durak adının yazılı olduğunu göremezsiniz. Buda yolcu ile sürücü arasında genelde sorunlara neden oluyor.

Lütfen Sayın başkanım Cumali Atilla bu sorunla bir ilgilenir misiniz?

Hoşça kalınız, selametle kalınız….

 

 

 


Yekta YILMAZ Diğer yazıları :

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc