Diyarbakırın Gazetesi
18 Kasım 2017
FIRAT’IN ÖNEMİ canseven01@hotmail.com - Hamit CANSEVEN

Fırat’tın batısı neden çok önemli?

Fırat Nehri’nin çevresinde sessiz sedasız bir şeyler oluyor,  gerçi dünya kamuoyu bunun farkında yalnız biz anlayamadık galiba. Arkadaşlar Fırat’tı iyi anlamak için öncelikle tarihi ve strateji konumunu iyi bilmek lazım diye düşünüyorum.

Başlangıç noktaları Ağrı Diyadin’den kaynayan Murat nehri ve Erzurum Dumludağ’da kaynayan karasu nehridir. Fırat nehri Erzincan, Tunceli, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa il sınırını belirledikten sonra Suriye, daha sonra Irak topraklarına girer. Irakta denize uzak olmayan bir noktada Dicle Nehri ile birleşerek Şatt’ül-Arabı oluşturur ve Basra körfezine dökülür. 

İnsanlık tarihi boyunca uygarlıklar hep su kenarlarına kuruldu. Bugün teknoloji çok gelişmiş olsa da bu yöntem hâlâ değişmiş gözükmüyor. Ortadoğu’da yaşam suya muhtaç ve bundan dolayı da yaşamın izleri hâlâ su kenarlarında yeşeriyor. Cerablus’dan başlayarak suyun kontrolünü kim eline alırsa aslında Suriye’nin kontrolünü de o eline alacaktır diye düşünüyorum.

Daha doğrusu ısrarla üzerinde durduğumuz Cerablus stratejisini iyi idrak etmemiz lazım. Dedim ya tarihi iyi bilmek lazım! Yıllar önce Arabistanlı Lawrence’ın Osmanlı İmparatorluğu’nun kaderini çizmek için geldiği yerlerden biriydi Cerablus. Birinci Dünya Savaşı öncesi paylaşım haritalarının yapıldığı dönemde olduğu gibi maalesef bugün de bölgenin kaderinin çizileceği yer, yine Cerablus olacak. Yani Millet olarak tarihe ikinci Lawren hikayesi yazılmaması için Fırat’tın batısını yani Cerablus ta gelişen olayların ne denli önemli olduğunu iyi anlamak lazım.

Suriye'de ABD ve koalisyon güçlerinin hava desteğiyle PYD'nin Tel Abyad'ı ele geçirmesinin ardından Türkiye, sıklıkla PYD'ye Fırat'ın batısına geçmeme uyarısında bulunmuştu. Fırat'ın batısı Türkiye için stratejik öneme sahiptir. Ne demişti Sayın Cumhurbaşkanımız; Fırat'ın batısına kimse geçemez. Teşebbüs ettiler, gereği yapıldı'' dediği nokta, Türkiye'nin Karkamış sınır kapısı karşısındaki Suriye'nin IŞİD kontrolündeki Cerablus kenti. PYD, Nusaybin karşısındaki Kamışlı'dan, Mürşitpınar karşısındaki Kobani'ye uzanan 400 kilometrelik bölgeyi kontrol ediyor ve Cerablus ile 'sınırı' Fırat nehri çiziyor.

Bu yazıma şimdilik nokta koyarak, Fırat’ın batısının nedenli önemli olduğunu diğer yazımda daha kapsamlı ele alacağım.                         

 


Hamit CANSEVEN Diğer yazıları :

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc