Diyarbakırın Gazetesi
11 Aralık 2017

YAŞLILARIN 'DAMA' KEYFİ

Bölgenin en önemli kültürlerinden biri olarak bilinen 'Dama' oyunu, ilçede Dama müdavimleri olan yaşlılar tarafından oynanan dama oyunu oldukça çekişmeli ve zevkli geçiyor.

Diyarbakır Hani İlçe merkezi başta olmak üzere ilçeye bağlı köylerde yaşayan vatandaşlar özellikle yaşlılar, sabahın erken saatlerinden itibaren genellikle cami yakınlarında yada çay ocaklarında bir araya gelerek, güne dama oynayarak başlıyorlar. Çoğu emekli olan çay ocağı ve kahvehanelerde dama müdavimleri, heyecanlı dama oyunlarıyla güne başlarken, kalabalık bir izleyici kitlesi de oluşturuyorlar. Yaşlılar,kıyasıya ve çekişmeli geçen dama oyunu oynayarak zaman geçirirken, bir oyunun etrafında onlarca kişi de yeni stratejiler öğrenmek amacıyla pür dikkat izliyor.

Oyunlar kimi zaman o kadar çekişmeli ve heyecanlı oluyor ki dama oynayan esnaf, gelen müşterisine bile bakmıyor. Genellikle yaşlıların büyük ustalık gösterdiği oyuna zaman zaman gençler de dahil olup kendini sınıyor. Ancak usta yaşlılar karşısında tutunmaları söz konusu bile olmuyor.

Yılardan beri dama oynadıklarını belirten yaşlılar, Gençlere de ‘DAMA’ oynamalarını Tavsiye ederek, "Dama oyunu bir zeka oyunudur. Bütün insanlara ve gençlerimize kahve kültürlerini bırakıp, Bölgemizin önemli kültürlerinden biri olan ve unutulmaya yüz tutmuş Dama oyununu oynamalarını hatta varsa Satranç’ta oynamalarını tavsiye ediyoruz. Diyen yaşlılar,Çay ocağına gelip dama oynamadığımız zamanlarda can sıkıntısından perişan oluyoruz.diyen yaşlılar,arkadaşlarımızla bir araya gelerek dama oynuyoruz. Haram olmayan bir oyun ve namaz vakitlerinde namazlarımıza gidiyoruz, zamanımızın çoğunu burada geçiriyoruz." dediler.

Serin saatlerde kahvelerin ve çay ocaklarının yolunu tutan Hani’deki yaşlılar, geç saatlere kadar dama bazen de satranç bilenlerde oyunlarının başından ayrılmıyor. Gençlerin tercih ettikleri okey ve iskambil oyunlarından uzak olan orta yaşlılar, “Zeka oyunlarını tercih ediyor. Hem satranç hemde dama oyunlarındaki çekişme diğer oyunlarda yok. İki oyunda da zeka ön planda. İki oyunu büyük bir keyifle oynayan yaşlıların oyunları ise çekişmeye sahne oluyor. 

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc