Diyarbakırın Gazetesi
11 Aralık 2017

MYANMAR ASKERLERİ, EŞİN GÖZLERİ ÖNÜNDE ÖLDÜRDÜ

Eşi Myanmar askerleri tarafından vurulan 16 yaşındaki kadın, elindeki bebeğiyle mülteci kampına sığındı.

Myanmar askerleri ve Budist çeteler tarafından öldürülenlerden biri de 16 yaşındaki Zinura’nın eşi. Arakan’ın Tam Bazar köyünde yaşadıklarını anlatan Zinura, eşinin gözleri önünde vurulduğunu söyledi.

Zinura, “Askerler köyümüzü basınca eşimle birlikte kaçmaya başladık. Asker ormana doğru kaçanlara ateş açtı. Eşim de kaçarken vuruldu. Olduğu yerde öldü. Ben de ailemle kaçıp gelmek zorunda kaldım.” dedi. Ailesiyle 13 gün boyunca dağlardan, ormanlardan yürüyerek Balukhali kampına gelen Zinura, kucağında 3 aylık bebeğiyle naylondan bir barakada yaşıyor.

Myanmar’da yaşanan katliam sebebiyle Bangladeş’e kaçışlar devam ediyor. 500 binin üzerinde Rohingya’nın sınırı geçtiği katliamda 3 binden fazla kişi de öldürüldü.

DİPLOMATLAR, ŞİDDETİ İNCELİYOR

Yirmi ülkeyi temsil eden diplomatlar Arakan Müslümanlarına yapılan zulümleri ve köy yakmalarını incelemek üzere Myanmar’ın Rakhine Eyaleti Sittwe hava alanına indi. Diplomatların Maungdaw’da saldırılarda yakılan köyleri ziyaret edecekleri belirtildi.

Birlieşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin Rohingyalı Müslümanlara uygulanan şiddetten kaçan 400 bini aşkın Arakanlı Müslümanın Bengladeş’e sığındığı belirtti. Milletlerarası kuruluşlar Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara uyguladığı şiddet olaylarını rapor ettiği belirtildi. 

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc