Diyarbakırın Gazetesi
18 Kasım 2017

‘BİRŞEYLER GERÇEKTEN DEĞİŞİYOR’

Adı yıllar yılı Terör, kan ve gözyaşı ile anılan Diyarbakır’da bir şeyler gerçekten de değişiyor. Diyarbakır’ın artık bilimsel, spesifik ve yaratıcı çalışmalar ile gündeme gelmesi gerektiğini belirten Genç harita mühendisi Fesih Sönmez, Yüz Binlerce TL’ye mal olan ‘Kent Bilgi Sistemini’nin çok daha gelişmiş versiyonunu yaparak Diyarbakırlıların hizmetine hem de tamamen ücretsiz sunuyor.

AHMET BEŞENK

Bir müddet önce Diyarbakır’da bir ilçe belediyesinin yüz binlerce TL vererek satın aldığı ve yeterli teknik desteğin olmadığı ‘Kent Bilgi Sistemi’nin çok daha gelişmiş bir versiyonunu Harita Mühendisi Fesih Sönmez, tamamen kendi kişisel becerisi ile tamamen ücretsiz olarak hayata geçirdi.

‘İNSANIMIZIN ÜRETKENLİĞİ ÖN PLANA ÇIKSIN’

Kent insanının adının artık terörle veya daha farklı olumsuz tümcelerle anılmasını istemediğini sözlerine ekleyen Fesih Sönmez: “Uzun yıllar Diyarbakır hiç de hak etmediği bir talihsizliği yaşadı. Aslında Diyarbakırlı gençlere imkan tanınması halinde gerçekten de ülkenin kaderini değiştirecek ciddi çalışmaların altına imza atabilecek yetenekteyiz. Batıda ki arkadaşlarımıza tanınan imkanlar bize tanınsa yine büyük bir farkındalık yaratabiliriz. Diyarbakır’da binlerce genç kendilerine sunulacak imkanları bekliyor. Ben de Diyarbakır’a gelen yabancı biri tek tıkla kenti nasıl analiz eder, nasıl ulaşımını sağlar ve nasıl en iyi hizmetlerden yararlanır diye düşündüm. Bu sistem Diyarbakır’da bir belediye tarafından büyük paralar verilip alınmıştı fakat gelin görün ki hiç fonksiyonel değil. Sebebi ise programı üretenin biz olmaması ve teknik servislere bağımlı kalmamız. Oysa ki biz bu sistemin çok daha gelişmişini, hiç masraf yapmadan, tamamen ücretsiz yaptık. Üstelik teknik destek te yine biziz. Yani hiç masraf yapmadan üretebileceğimiz onlarca şeyimiz olmasına rağmen hem para ödüyoruz, hem de bölge gençlerimizi değerlendirmiyoruz. Bu çok saçma bir çalışma kanımca. Yerel dinamikleri kullanarak, harcama yapmadan kent insanından böylece yararlanılabilinir. Zira bizim amacımız para kazanmaktan önce kentimizin gelişmesi, yaşamın buradan da filizlendiğini insanlara göstermektir. Bizi insanların olumsuzluklarla değil, gelişen ve değişen yönümüzle bizi tanımalarını istiyoruz.” Dedi.

‘BİZE İMKAN TANINIR İSE…’

Özellikle genç jenerasyona imkan tanınması halinde yapacaklarının ve başaracaklarının sınırının olmadığını da sözlerine ekleyen Sönmez, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Diyarbakırlı bir genç olarak öncelikle şehrimi nasıl daha iyi anlatabilirim veya Diyarbakır’ı hiç bilmeyen yerli, yabancı turistler veya kişiler geldiğinde kenti en kolay nasıl tanıyabilirler, dolaşabilirler ve en önemlisi aldatılmadan en doğru çalışmaları nasıl yapabilirler, anlık şikayet ve mazeretleri bildirme,puanlama sistemleri gibi yenilikler yapılabilir mantığı ile yola çıktım. Tüm bu düşüncelerimi de sisteme angaje ederek çalışmalara start verebilirim. Bu arada kentimizin Büyükşehir Belediyesinin Turizm zabıtaları da bulunuyor, doğal olarak bu sistem üzerinden her hangi bir talep zabıtalarımıza da iletilebilir. Tabi aynı zamanda bölge gençleri üretici, düşünür veya daha fonksiyonel olarak anılmak yerine hep olumsuzluklarla anılmasın diyerek bir yola çıktım. Çıktığım bu yolda, belki onlarca kişinin, büyük paralar ödenerek yaptıkları çalışmaları aslında bir, iki kişinin basit meblağlarla gerçekleştirebileceğini göstermek istedim. Şimdi hem bölge insanının üretkenliğini, yaratıcı yönünü gözler önüne sererken aynı zamanda ülke ekonomisine de katkı sunmak maksadıyla ‘Diyarbakır Coğrafi Bilgi Sistemi’ni geliştirdim.” Dedi.

‘HERŞEY ARTIK ELEKTRONİK’

Teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte artık her şeyin elektronik ortama taşındığını da belirten Genç harita mühendisi Fesih Sönmez: “Günümüzde artık birçok şey veritabanlarında toplanıyor hatta coğrafi bilgiler bile ve böylece bu bilgiler sorgulanarak istenilen sorulara hatta sorunlara cevaplar alınabiliyor, belli analizler doğrultusunda çözümler bulunabiliniyor. Bu sistemlerin oluşturulması basit bir iş değil bunun için Yazılım Mühendisleri ile Harita Mühendisleri ve daha birçok farklı disiplindeki insanlar bilgi sisteminin amacına göre bir araya geliyor ve bu sistemleri oluşturuyor ama bu sistemlerin oluşturulması için Mühendislerin gelişen teknoloji ile beraber kendilerini çok ciddi bir gelişme yelpazesine koymaları gerekmektedir. Günümüzde bir çok kurumdaki Mühendisler bu sistemleri geliştirecek donanıma sahip değiller ve buna gerek duymuyorlar, genelde yapılan şey araziden gelen veya grafik olmayan verileri alıp depolamak ama böyle olmaması lazım, bu verileri oluşturulacak bir veritabanına sürekli entegre etmek yani güncelleyerek kendileri de bu verileri sürekli görmeleri ve bu verileri halkın faydalanabileceği bir platformda hizmete sunmaları gerekmektedir. Diyarbakır'da bütün belediyelerden sadece bir ilçe belediyesi bünyesinde böyle bir sistem mevcut ‘Kent Bilgi Sistemi’ adı altında ama araştırdığım kadarıyla bu sistemi oradaki mühendisler geliştirmemişler bunu bir firmaya yaptırmışlar. Bu sistemleri Belediye bütçesinden firmalara yaptırmak çok ciddi bir maliyet gerektiriyor ve aynı zamanda bu sistemleri sonuçta Belediyedeki Mühendisler geliştirmedikleri için sistemde oluşacak sorunlara nasıl müdahale edecekleri konusunda kararsız yaklaşımları olacaktır. Burada belirtmek istediğim şey hem Belediyedeki veya herhangi bir kurum ve kuruluştaki Mühendisler kendilerini geliştirmeleri ve sistemlere müdahale edecek bilgi ve donanıma sahip olmaları gerekmekte ve böylece kurum ve kuruluşlardaki bütçelerde başka hizmetler doğrultusunda finansman edilir. ‘Diyarbakır Coğrafi Bilgi Sistemi’ olarak her şeyini kendi geliştirdiğim sistemim Diyarbakır'daki hemen, hemen bütün konumsal verileri içeriyor bu sistemden Diyarbakır ile ilgili istediğiniz detayı öğrenebilirsiniz ve bu veriler sorgulanabilecek düzeyde yani istenilen veriye bir tıkla ulaşılabiliniyor. Bu denli çalışmaları sadece Coğrafi Bilgi Sistemlerine dikkat çekmek için yapıyorum konumsal veriler çok önemli ve bu veriler  ile birçok işlemler yapılabilir. Coğrafi Bilgi Sistemleri ile birçok konumsal sorunlara çözümler getirebiliyor." dedi. 

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc