Diyarbakırın Gazetesi
18 Kasım 2017

CE4’TE ÇİLELİ YOLCULUK

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kent merkezinde 132, ilçelerde 79 olmak üzere 211 otobüsle toplu taşıma hizmeti veriyor. Kayyum tarafından yönetilen belediye son olarak 10 doğal gazlı otobüs alarak filosunu güçlendirdi. Ancak kentte tramvayın olmaması nedeniyle mevcut araç sayısı hızlı gelişim gösteren şehrin yolcu taşıma ihtiyacını karşılamıyor.

Diyarbakır’da şehiriçi yolcu taşımacılığı yapan Büyükşehir Belediyesi’nin CE4 araç kodlu otobüsle yolculuk çile gibi. En büyük yolcu taşıma sorunu CE4 araç kodlu otobüste yaşanıyor. 

Dicle Üniversitesi ve Eğitim Araştırma Hastanesi arasında yolcu taşımacılığı yapan otobüs sayısı ihtiyacı karşılamıyor. Araç sürekli tıka basa insanlarla doluyor.  Güzergâh iki hastane arası ulaşımı sağladığından çoğu zaman hasta ve yaşlı vatandaşları taşıyor. Ancak otobüs öylesine dolu ki hasta veya yaşlı vatandaşlar kapı arkalarına sıkışarak şifa bulmaya gidiyor. Ortalama 1 saati aşan yolculuk vatandaş için çileye dönüşüyor. Vatandaşların ek otobüs talebinin belediye tarafından henüz karşılanmaması tepkilere yol açıyor.

Otobüslerin önce Araştırma Hastanesine sonra Memursen Toki ‘ye girmesi ayrı bir sorun. Son durak Araştırma hastanesi olması gerekirken, araç en son Memursen Toki’ye geliyor. Bu nedenle Memursen yolcuları uzun yolculuktan sonra gereksiz yere hastanede bekletiliyor. Bu durum özel halk otobüslerinde de böyle. Araçların önce Memursen Toki’ye en son hastaneye gitmesi gerekiyor. En azından akşam 5 den itibaren böyle olmalı. Çünkü bu saatten sonra hastane yolcusu olmuyor.

Memursen Toki”de ikamet eden vatandaş Murat Yardımcı, otobüs güzergâhının da çok uzun olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Otobüsler daha Memursen Toki’ye girmeden doluyor. Çünkü önce Sosyal Konutlarda yolcu alıyor, sonra Hastane yolcularını alıyor en sonda Memursen’e giriyor. Yolcu alacak yer kalmıyor ki! Sabah işe giderken uzun saatler otobüs bekliyorum. Gelen araçlar bazen o kadar dolu oluyor ki binecek yer bulamadığımdan işe yetişemiyorum. İki çocuğum var. Otobüs sorunu yüzünden ailemi alıp dışarı çıkamıyorum. Çocukları kucağımıza alıp ayakta 1 saatlik yolculuk nasıl yapalım. Kaç kez çocuklarımız düştü otobüste. Otobüste balık istifi yolculuk yapıyoruz. Belediyeden rica ediyoruz. Araç sayısı arttırılsın.”  

Sosyal Konutlarda ikamet eden bir diğer vatandaş Ali Güngör iki ayrı toplu kont için tek güzergahlı araç olmasına tepki gösterdi. Güngör şunları kaydetti: “ Sosyal konutlar ve Memursen konutları için tek araç var. Sosyal konutta otobüse biniyorum, Üniversite hastanesine gitmek istiyorum. Ama araç önce Araştırma Hastanesi’ne gidiyor, sonra gidip Memursen Konutlarını geziyor, sonra güzergaha dönüyor. Böyle bir saçmalık olabilir mi gideceğim yerin tam tersine gidiyorum. Ayrıca bütün otobüsler aynı güzergaha gidiyor başka yöne giden otobüs yok. Doğum Hastanesi’ne gitmek istesem iki araç değiştirmem gerekiyor. “

CE4 GÜZERGAHI: Dicle Üniversitesi, Dağkapı, Adliye, Ofis Gevran Caddesi, Koşuyolu, Emek Caddesi, Polis Okulu, Cezaevi,Yeniyol, Polatlar, Dicle Kent, Dünya kavşağı, Sosyal Konutlar, Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve TOKİ Memur Sen.. KEREM DOĞAN

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc