Diyarbakırın Gazetesi
18 Kasım 2017

‘DİYARBAKIR KARPUZU SOYKIRIMA UĞRADI’

‘Diyarbakır karpuzu bilinçli olarak bir soykırım geçirdi’ diyen memleket sevdalısı Adil Aydın, her türlü iradeye rağmen Diyarbakır’ın kültürel sembollerinden olan Diyarbakır karpuzunu yaşatma gayretinde olacaklarının mesajını verdi. Malatya ile Diyarbakır’ı kıyaslayan Aydın, Malatya’nın kaysı için düzenlediği festivalde çiftçiyi özendirmek için traktörler hediye ettiklerine dikkat çekerken karpuz için ise komik rakamlar verildiğine de dikkat çekti.

AHMET BEŞENK

Bir avuç memleket sevdalısı Diyarbakır karpuzunu eski ihtişamlı günlerine kavuşturmak için kolları sıvadılar. Son olarak önceki gün Diyarbakır’da yapılacak olan karpuz festivaline hazırlık aşamasında görücüye çıkan karpuzlar tartıya alındı. Yapılan tartım sonrası son 20 yıl içersindeki en iyi ve en ağır karpuzun kilosu da belirlenmiş oldu. 62 Kilogram ağırlığındaki karpuz üreticilerin yüzünü güldürdü, umut oldu ve kentin sembolünün yeniden hayat bulduğuna işaret etti.

Diyarbakır karpuzunun gelişmesi, eski ihtişamına kavuşması ve yeniden dünya çapında adından söz ettirilmesi için kolları sıvayan memleket sevdalısı Adil Aydın bilinçli olarak son 20-25 yıl içersinde kentin sembollerine, kültürel yönüne yönelik soykırım uygulandığını belirterek şunları kaydetti: “En son hatırladığım kadarı ile yıllar önce 62 Kilo 700 Gram ağırlığında bir karpuz gördük, ardından da uzun yıllar hep 20-25 Kilogramda kaldı karpuzlar. Kentimizin uluslar arası üne sahip sembollerinden biri olan karpuzumuzun akıbetinin böyle olmasının sebebi yeterli ilgiyi görmemesinden kaynaklanıyor, Tarım bakanlığı, il müdürlüğü veya bürokrasi kanadından yeterli destek alınmıyor. Tüm bu etkenler ve karpuz fiyatlarının ucuz olması meşhur Diyarbakır karpuzunun yok olmakla yüz yüze gelmesine neden olmaktadır. Diyarbakır karpuzu adeta yeni doğan bir çocuk gibi bakım isteyen bir ürün, çok zahmetle yetişiyor. BU ürünün yetiştirilmesi için ilgililerin teşvik etmesi gerekir ki başta belediyeler olmak üzere birçok kurum destek vermiyor. Malatya iline baktığınızda sadece kayısısı vardır ve her yıl festivaller düzenleyerek kaysılarını tanıtıyorlar. Bu tanıtım ve festivaller sırasında birinci gelene traktörler ve büyük para ödülleri vererek özendiriyorlar. Diyarbakır karpuzu çok daha ünlü olmasına rağmen 20–25 yıldır adeta unutturulmaya çalışılıyor, ödül olarak 3–5 bin gibi komik rakamlar veriliyor, göstermelik festivaller düzenleniyor. Hal böyle olurken meşhur Diyarbakır karpuzu unutulmaya yüz tutuyor. Bu aslında Diyarbakır’ın tarihi dokusuna ve değerlerine çekilen bir operasyondur. Eğer Diyarbakır karpuzuna gereken destek verilse şimdi karpuzumuz 62 kilo ya bu 70–75 Kilogramlara kadar çıkar.” dedi.

Diyarbakır kültürünün uzun yıllardan bu yana sistematik şekilde ortadan kaldırıldığını da belirte Aydın: “Bir dönem Lice domatesimiz vardı, külahlı kavunumuz vardı, ortadan yok oldular. Adeta birileri Diyarbakır’ı karpuzu veya tarihi dokusu ile değil de başka şeylerle anılmasını istiyorlar. Dünya’da işaretlenmiş ürünler arasında ki tarım bakanlığında da kaydı bulunan Diyarbakır Karpuzu geçiyor ve patenti de alınmış durumdadır.” dedi. 

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc