Diyarbakırın Gazetesi
18 Kasım 2017

‘ALIŞKANLIKLARINDAN VAZGEÇMİYORLAR’

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, “Hangi müfredatı, hangi yeniliği koyarsanız koyun kısmen de olsa bazı öğretmenlerimiz alışkanlıklarından vazgeçmiyorlar. Öğretmenlerimiz kendi alışkanlıklarıyla değil, değişen bilgiye ayak uydurmak zorundalar” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yenilenen müfredat programının tanıtım semineri Diyarbakır’da gerçekleştirildi.

Bağlar Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleşen seminere, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan’ın yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Eyyüp Tanyıldız, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, 17 İlçe Milli Eğitim Müdürü, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, il zümre başkanları ve formatör öğretmenler katıldı.

Katılımcılara hitap eden İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, “2005 yılında da bir müfredat değişikliği yapıldı. O müfredat tam olarak tanıtılamadığı için, müfettiş bile anlamakta zorluk çektiği için müfredat değişikliğinin bir ayağı havada kaldı.  Ama şimdi Bakanlığımızın Talim ve Terbiye Kurulunun himayelerinde yeni hazırlanan müfredatı bütün illerimizde, ilçelerimizde, köylerimize varıncaya kadar formatör öğretmenlerimiz tarafından bütün öğretmenlerimize anlatacaklar. İlçe Milli Eğitim müdürlerimiz ve okul müdürlerimiz bu konuyu özellikle takip edecekler. Mesaiyi doldurmak için değil, bütün öğretmenlerimiz yeni müfredatı bu süre içerisinde en iyi şekilde anlamış olacaklar. Bilgi çok hızlı değiştiği için bu değişikliğe bizim de ayak uydurmamız lazım. Bu anlamda Bakanlığımızda da çok büyük değişiklikler ve yenilikler oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye’nin en önemli bakanlığıdır. Bazı okul ziyaretlerimde görüyorum ki 20-30 yıllık öğretmenlerimiz hala eski alışkanlıklarıyla eğitim-öğretime devam ediyorlar. Siz ortaya hangi müfredatı, hangi yeniliği koyarsanız koyun kısmen de olsa bazı öğretmenlerimiz alışkanlıklarından vazgeçmiyorlar. Öğretmenlerimiz kendi alışkanlıklarıyla değil, değişen bilgiye ayak uydurmak için formatör öğretmenler, okul müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri bütün gücüyle çalışmalarını sürdüreceklerdir. Bizzat bizler de bunu sıkı bir şekilde takip edeceğiz. Hiç kimse bu yeni müfredatın anlaşılması ve anlatılmasını konusunu zerre miktarı kadar hafife almayacak. Bu müfredat İlden en ücra köye kadar bütün öğretmenlerimize anlatılacaktır ve uygulaması da sağlıklı bir şekilde sürdürülecektir” dedi,

İl Milli Eğitim Müdürü Aslan’ın konuşmasının ardından Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Eyyup Tanyıldız tarafından Yenilenen Eğitim Programlarına ilişkin bir sunum gerçekleştirildi.

Yenilenen Eğitim Programları Tanıtım Semineri, sunumun ardından gerçekleşen kokteylle son buldu. 

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc