Diyarbakırın Gazetesi
18 Kasım 2017

BİR AVUÇ YEMEK İÇİN CAN VERİYORLAR

Bangladeş'e giriş yapabilen Arakanlı Müslümanlar, Bangladeş'te kurulan kamplarda yer kalmadığı için orman, cadde ve sokaklara akın etti.

Arakanlı Müslümanların yaşadığı bölgede süren çatışmalardan kaçan yaklaşık 150 bin Arakanlı, Bangladeş'e göç etti. Sınır bölgelerinden her gün gelen kalabalık Bangladeş'e giriyor. Ancak Bangladeş’teki Rohingya kamplarında artık yer kalmadı. Yeni gelenler ise ormanlara, sokaklara, caddelere ve bulabileceği bir yere akın ettiler. Bölgede bulunan Bangladeşliler, "Rohingyalar, zihinsel olarak kırılmış durumda. Göz önünde yakınların cesedini görenler, o görüntüyü unutamadı. En korkunç olay ise kaçan bu kişilerin yiyecek, içecek ve tıbbi tesislere ihtiyacı olması. Şu anki durum ile ilgili yakın zamanında çözüm bulunamazsa aniden ciddi bir sorun haline gelebilir" dedi.

Hayatta kazandığı her şeyi geride bırakıp Bangladeş'e giriş yapan Rohingyalar, yemeksiz, barınaksız kalıyor. Dışarıda kalanlar için diğer başka bir sorun ise yağmur veya sıcaklık. İçilecek su ise sokaktaki çeşmeler dışında yok.

UNHCR'nın Bangladeş büro sözcüsü Joseph Tripura, kayıtlı kamplara gelen Rohingyalara çadır, yiyecek ve ilaçlar verildiğini söyleyerek, “Kayıt dışı kamplara gelen ve sokaklarda kalanlar yiyecek, tıp ve su krizlerinde daha fazla bulunuyor” dedi.

Kamp gönüllüsü Muhammed Anwar ise, “Kamptaki yiyecek ve su durumunun eksikliği her geçen gün artıyor. Eğer durum hızlı bir şekilde alınmazsa durum daha da kötüleşebilir” şeklinde konuştu. 

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc