Diyarbakırın Gazetesi
18 Kasım 2017

BELEDİYEDEN ÜCRETSİZ TRAŞ

Yıllardır terör ve çatışmalar ile ismi gündeme gelen Diyarbakır'ın Hani ilçesine atanan Kayyum Başkan Şaban Arda Yazıcı ile birlikte ilçeden artık hizmet, açılış ve temel atma haberleri geliyor.

1878 yılında kurulan Diyarbakır'ın Hani ilçesi gelişmişlik bakımından diğer ilçelere göre daha geride kalırken ilçeye atanan Kayyum Belediye Başkanı Şaban Arda Yazıcı sayesinde büyük bir ivme kazandı. 2016 nüfus sayımlarına göre 32 bin 565 kişinin yaşadığı ilçede uzun yıllar görev yapan belediyeler hizmetten yoksun bırakırken göreve gelen Başkan Yazıcı geçmişte yapılması gereken plan, proje ve yatırımları bir bir hayata geçirmeye başladı. İlçenin uzun yıllar kanayan yarası olan su sorununu çözen Başkan Yazıcı ayrıca ilçe merkezi ile ilçeye gelen yolların da yapımını üstlendi. İlçe merkezinde bulunan ve kötü görüntü oluşturan elektrik kablolarını DEDAŞ'ın da desteği ile yer atına aldıran Başkan Yazıcı, çocuklar içinde ilçe merkezi ve köylerde çok sayıda oyun parkı yaptırdı.
Hizmetlerden kadınlar da nasibini aldı
Başkan Yazıcı ilçede bulunan tüm kesimlere hizmet etmeyi hedeflediklerini belirtirken kadınlar için de ayrı hizmetler sundu. Geçtiğimiz gün yapımı tamamlanan Nene Hatun Kadın Taziye Evi ve Sosyal Tesisi'nin açılışı gerçekleştirilirken aynı zamanda, Merkez Mahallesi'nde yapımına başlanan Şehit Sabiha Macar Kadın Taziye Evi ve Sosyal Tesisi ile Şehit Güli Güç Kadın Dinlenme Evi'nin de temelleri atıldı. Geçtiğimiz aylarda yine kadınlar için Zeyneb Hatun Kadın ve Çocuk Evi hizmete açılmıştı.
Belediye çocuk ve gençleri ücretsiz tıraş ediyor

Başkan Yazıcı, daha önce yaptığı hizmetlerle halkın gönlünde taht kurarken, ilçede bir ilke daha imza atarak çocuk ve yaşlıları ücretsiz tıraş edip bayrama hazırlama talimatı verdi. Hani İlçe Belediyesi kırsal mahallelerde ikamet eden çocuk ve yaşlıları evlerinde tıraş ettirip bayrama hazırlıyor.

Hani Belediyesi, sosyal bir projeye imza atarak kırsal mahallelerde ikamet eden çocuk ve yaşlıları evlerinde tıraş ettirerek bayrama hazırlıyor. Belediye kuaför ekibi çocukları ve yaşlıları evlerinde ziyaret ederek saçlarını kesiyor. Yaşlıların saç bakımlarını yaparken, sakal tıraşı hizmeti de veriyor. Hani Belediyesi'nin yürüttüğü proje ile çocuk ve yaşlılar bayrama daha şık girecek. Kampanya çerçevesinde kuaförlerle çocukları ve yaşlıları evlerinde ziyaret eden belediye ekipleri, vatandaşları bayrama hazırlıyor. Hani Kaymakamlığı ve Hani Belediyesi'nin veri tabanında kayıtlı olup evden çıkamayan, yaşlı ya da bakıma ihtiyaç duyan vatandaşlara yönelik hazırlanan projede onlarca ev ziyaret edilirken, yaşlı, engelli ve çocukların saç kesimleri yapılarak bayrama hazırlandı.

Başkan Yazıcı talimat verdi, ekipler uyguluyor

Hani Kaymakamı ve Belediye Başkanı Şaban Arda Yazıcı, tüm amaçlarının engelli vatandaşlar, çocuklar ve yaşlı vatandaşların güzel ve mutlu bir şekilde bayrama girmeleri olduğunu söyledi. Başkan Yazıcı, "Sosyal belediyecilik anlamında Kaymakamlık ve Belediye ile beraber projeler yürütüyoruz. Bunlardan bir tanesi de engelli vatandaşlarımıza, çocuklarımıza ve yaşlılarımıza bayram tıraşı projesiydi. Daha önceden tespit ettiğimiz fiziksel durumlarından dolayı evden çıkamayan yaşlılarımıza kuaför desteği sağlıyoruz. Ekiplerimizin yaptığı bu çalışmanın çok etkisini görüyoruz. Vatandaşlarımız mutlu olunca bizde mutlu oluyoruz" dedi.

Vatandaşlar projeden çok memnun

Hani Kaymakamı ve Belediye Başkanı Şaban Arda Yazıcı, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi çıktığı ev ve mahalle ziyaretlerinde belediye olarak Hani ilçe merkezi ve kırsal mahallelerde yapılan hizmetlerden memnun olup olmadıklarını vatandaşa sorduklarını ve bununla tespit yaptıklarını söyledi. Başkan Yazıcı, "Yaklaşan bayram öncesinde engelli vatandaşların, çocukların ve yaşlıların bayrama şık ve temiz girmeleri içinde tıraş hizmeti projesini uygulamaya koyduk. Bu uygulama ve bundan önceki hizmetlerimiz ilçemizde vatandaşlardan büyük destek görüyor. Yaptığımız bütün hizmetler vatandaş tarafından takdir ediliyor. Tıraş projemiz de vatandaşları çok memnun etti" diye konuştu.

Hazırlanan proje kapsamında ev ev dolaşılarak engelli vatandaşların, çocukların ve yaşlıların saçlarını kesen ekiplere teşekkür eden mahalle sakinleri, "Hani Belediye Başkanı ve Kaymakamı sağ olsun biz yaşlıları ve çocuklarımızı sürekli olarak evlerimizde ziyaret ediyor veya ettiriyor. Sorunlarımızı ve sıkıntılarımızı dinliyor bizlerle yakından ilgileniyor. Hani Belediyesi tarafından gönderilen tıraş ekipleri, bazen 15 günde bir bazen ayda bir geliyorlar sağ olsunlar. Böyle bir hizmetle ilk defa tanıştık ve şaşırdık. Önümüz Kurban Bayramı var, bu bayramda insanların karşısına belediyenin desteğiyle tıraş olmuş şekilde çıkacağız. Camdan 'Merhaba, nasılsın?' demeleri bile bize yetiyor. Çok teşekkür ediyoruz belediyemize" ifadelerini kullandı.

"Hizmetin ne demek olduğunu son 1 yılda gördük"
İlçede ikamet eden vatandaşlar hizmetin ne demek olduğunu 6 Ekim 2016 gününden sonra görmeye başladıklarını belirterek şöyle konuştu:
"Biz bugüne kadar bize hizmet edildiğini sanıyormuşuz meğerse. İlçe Kaymakamının Kayyum olarak atanmasının ardından gerçek hizmetin ne demek olduğunu görmeye başladık. İlçenin her türlü sorununa koşan, vatandaşın sorununu çözmek için elinden gelen bir başkan gördük. Temizlik, su, yol, taziye evi, spor tesisi, kültürel tesisler, park, hizmet araçları ve bir çok yenilik sayesinde şuan ilçe olduğumuzu fark etmeye başladık. Biz Kayyum başkanımızdan memnunuz. Hanili olmamasına rağmen ilçenin tüm sorunlarını bilen ve çözüm için elinden gelenin fazlasını yapan Başkan Yazıcı'yı artık hemşerimiz ve bizden biri olarak görüyoruz". 

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc