Diyarbakırın Gazetesi
18 Kasım 2017

D.Ü’DEN DOĞUM ORANINI ARTIRMA SINIFI

Özellikle doğu bölgelerinde hızla azalan nüfus oranı Dicle Üniversitesinin de dikkatini çekti. Başta hamileleri bilgilendirme maksadı ile yeni sınıf açılırken, bu sınıfların bir başka görevi de nüfus oranındaki artışı sağlamak. Bunun için sıkı ve ciddi bir eğitim veriliyor.

AHMET BEŞENK

Bebek Dostu olma yolunda ilerleyen Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri bünyesinde

Gebe Bilgilendirme Sınıfını da açarak birçok konuda yeni annelere destek olan için kolları sıvadı. Anne Dostu Hastane olmak için gayret sarf ettiklerini dile getiren Başhemşire Rahime Atlı, Gebe Bilgilendirme Sınıfını açmalarındaki amaçlarının doğumların sağlıklı ve güvenli ortamlarda yapılması, yeni doğanın en iyi bakım alması ve doğum oranının artırılması amacıyla sınıfların açıldığı mesajını verdi.

Bebek Dostu Hastaneden, Anne Dostu Hastaneye Hastane yönetimi ile Sertifikasyon Birimi tarafından organize edilen Gebe Bilgilendirme Sınıfı ile ilgili bilgi veren Başhemşiresi Rahime Atlı, Gebe Bilgilendirme Sınıfı’nın oluşturulmasındaki amaçlarından birinin de, bilinçli doğum yapılmasını sağlamaya yönelik olduğunu ve bebek dostu olan hastanemizi anne dostu hastane olma yolunda ilerlemeyi hedeflediklerini, söyledi.

DOĞUMA BİLİNÇLİ HAZIRLANMIŞ ANNE

Başhemşire Atlı, doğuma bilinçli hazırlamış anne adayının hem müdahalenin niye yapıldığının bilincinde olacağını, hem de doğum ekibine yardımcı olacağını belirterek, bu çalışmanın anne ve bebek ölümlerinin önlenmesine de önemli katkılar sunacağını vurguladı. Atlı konuşmasını şöyle sürdürdü; “Gebe hastalarımız, Kadın Doğum Gebe Polikliniğine doğrudan baş vurabilecekleri gibi, randevu sistemi üzerinden de başvuru yaparak uzman kadrodan oluşan ekibimizden ücretsiz danışmanlık ve eğitim hizmeti alabilirler.”dedi.

Gebe sınıfındaki eğitimin haftada bir gün ve iki saat verildiğini ifade eden Rahime Atlı, eğitimin dört seans, yani dört hafta sürdüğünü söyledi.

BİLGİLENME BİR ANNELİK HAKKIDIR

Her anne adayının bilgilendirilme hakkının olduğunun da altını çizen Başhemşire Atlı konuşmasını şöyle sürdürdü: Her kadının üreme sağlığı açısında gebelik, doğum sonu ve

Yeni doğan bakımı konusunda yeterli eğitim ve bilgi alma hakkı vardır. Anne adayını gebelik döneminde bilgilendirmek bir annelik hakkı olarak değerlendirilmelidir. Gebe Bilgilendirme Sınıfı programı ile tüm anne adaylarının doğum öncesi ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi sahibi olmalarını, bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, anne adaylarına normal doğum eğilimi, ağrı yönetimi,  yeni doğan bakımı konusunda bilgi ve beceri kazandırmayı amaçlıyoruz.” dedi. 

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc