Diyarbakırın Gazetesi
18 Kasım 2017

DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNU YARIM SANİYE İLE KAÇIRDI

Diyarbakırlı milli atlet Meryem Bekmez, Kenya'da düzenlenen Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası'nda 2'inci ve İtalya'da düzenlenen Gençler Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda 3'üncü olarak büyük gurur yaşattı. 4 yıldır atletlik yapan Bekmez 2020 Tokyo Olimpiyatları'na katılmaya hak kazandı.

KEREM DOĞAN

Diyarbakır Merkez Kayapınar İlçe Belediye sporcusu, milli atlet Meryem Bekmez, İnşaat işçisi baba ve ev hanımı annenin 4 çocuğundan biri. 17 yaşındaki Meryem 4 yıl önce okul taramalarında keşfedildi. Yürüyüşçü olarak spora başladı.

İlk başlarda spora fazla önem vermeyen Meryem, sporun ona daha güzel bir hayat kazandıracağına inandıktan sonra azim ve özveriyle çalışmalarını sürdürdü. Ekonomik sıkıntılara rağmen büyük azimle spora devam eden Meryem 4 yılda 28 rekor kırdı, ulusal ve uluslararası şampiyonalarda 50'nin üzerinde madalya kazandı. Meryem bu başarılarına bir yenisi daha ekledi. 1 hafta arayla Kenya ve İtalya'da düzenlenen Dünya ve Avrupa şampiyonalarında gümüş ve bronz madalya ile Diyarbakır'a döndü.

YARIM SANİYE İLE BİRİNCİLİĞİ KAYBETTİ

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından Kenya'nın başkent Nairobi kentinde yapılan Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası'nda 5 bin metre yürüyüşü, 22:32:79'da tamamlayan Meryem final müsabakasını, Ekvadorlu rakibi Glenda Morejon'un yarım saniye gerisinde tamamlayarak 2'inci olarak gümüş madalya kazandı. Meryem müsabakada İtalyan, Çinli, Kenyalı ve Rusyalı rakiplerini geride bıraktı.

Bir hafta sonra İtalya'nın Grosseto Eyaleti'nde düzenlenen Gençler Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda 10 bin metre pist yürüyüşünde yarışan Bekmez, 48:33:88'lik derecesiyle 3'üncü olarak bronz madalya kazandı.

Gümüş ve Bronz madalya ile Diyarbakır'a dönen Meryem büyük gurur yaşattı.

Meryem, 2020 yılında Tokyo'da yapılacak Olimpiyatlara katılmaya hak kazandı.

BABASI İŞE ALINDI

Meryem Bekmez'in babası inşaatlarda yevmiye ile çalışıyor. Bazı günlerde iş bulamadığı için çalışamazken, Meryem spordan kazandı cüzi ücreti de ailesine veriyordu. Ama Meryem'in Kenya ve İtalya'dan madalya ile dönmesi babasını da mutlu etti. Kayapınar Belediyesi tarafından Meryem'in babası işe alındı.

"BAŞARI ELDE ETTİKÇE DAHA FAZLA ÇALIŞTIM"

4 yıl önce spora nasıl başladığını anlatan Meryem Bekmez, ilk başlarda spora yeterince ilgi göstermediğini belirtti.

Bekmez; "Ortaokul üçüncü sınıfta hocam beni spora yönlendirdi. Okullar arası turnuvaya katıldım. Gençlik spor tarafından yapılan okul taramasında atletizme seçildim. İlk başlarda dalgaya aldım ama sporun yeni bir hayat kazandıracağını anlayınca azim özveriyle spor bağlandım. Müsabakalarda başarı elde ettikçe bütün olumsuzluklara rağmen kendimi daha fazla gelişmek için çaba sarfettim, hocalarım yardım ile ulusal ve uluslararası müsabakalarda büyük dereceler ettim. Sporla birçok il gezdim, ülkeler gördüm. Hem genel kültürüm gelişti, hem de farklı ülkeleri gezme fırsatım oldu. Daha iyi yerlere geleceğime inanıyorum" dedi.

"TÜRK BAYRAĞI'NI KALDIRINCA DAHA ÇOK SEVİNDİM"

Diyarbakır'a Dünya 2'incise ve Avrupa 3'üncüsü olarak döndüğü için çok mutlu olduğu belirten Bekmez şöyle konuştu; "Dünya'da Türkiye'yi, Diyarbakır'ı temsil etmek benim için çok güzel bir duyguydu. Madalyayı Türkiye adına kaldırdığımda çok büyük bir gurur yaşadım. Türk Bayrağı'nı Kenya'da dalgalandırdığım için aldığım madalyadan daha fazla mutlu oldum.

Kenya'da yarım saniye ile Dünya 1'inciliğini kaybettiğim için çok üzüldüm. Fakat birinci olan Ekvadorlu Glenda Morejon'un ben daha fazla çalıştığını düşündüm. Kendisini tebrik ediyorum. Altın madalyayı kazanmak için daha çok çalışmam gerektiğine inandım. Önümüzdeki sene bunu başaracağım. 2020 Tokyo Olimpiyatları'na gideceğim, orada ülkemi en iyi şekilde temsil edeceğim."

"KÖTÜ OLAYLAR VE SOKAKLARDAN UZAK TUTMAK İÇİN SPORA GÖNDERİN"

Okul taramalarında Meryem'i keşfettiklerini belirten antrenör Çetin Aslan ise şunları söyledi; "Azimle çalıştırarak, böylesi önemli bir sporcuyu ülkemize kazandırdık. Bazı günler antrenmana gelemiyordu, eksik kalıyordu. Çok zahmetli yollardan geçerek böylesi önemli başarıla imza attık. Meryem spordan kazandığı cüzi miktarda parayı bile aile vermek zorundaydı. Ama bütün zorluklara başarılar elde ettik. Meryem'in aldığı başarılar hepimizi mutlu etti. Doğu'da her evde çocuk sayısı çok fazla, spora yönlendirsinler. Çevresine, ülkesine faydalı bir birey olur geleceğini garanti altına alır. Kötü olaylardan, sokaklardan uzak durmaları için bütün gençlerimizi spora davet ediyoruz."

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc