Diyarbakırın Gazetesi
18 Kasım 2017

‘BİZ SAHİPSİZMİYİZ?’

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da yaşayan bir olay vatandaşın büyük tepkisine neden oluyor. Birçok kişiye DEDAŞ’ın Batman ilinden gelen Kaçak kontrol ekipleri kaçak elektrik tüketikleri gerekçesi ile yüklü miktarda cezalar kesmişti. Konu ile ilgili olarak vatandaşlar uygulamanın gerçek dışı olduğunu ve yasal olmadığını beyan etmiş, itiraz girişimlerinde ise başarısız olmuştu.

İhsan Özdemir

Son günlerde Diyarbakır’dan yükselen en acı ses hak etmedikleri halde kendilerine DEDAŞ tarafından ceza kesildiğini dile getiren vatandaşların feryadı, figanı. ‘DEDAŞ, Dur, durak, kural, kaide, yasa, irade tanımadan ceza kesiyorlar’ diye haykıran vatandaşlar yetkililerin sessiz kalmalarına da tepki gösteriyorlar. 

Geçtiğimiz günlerde Batman ilinden Diyarbakır’a gelen DEDAŞ kaçak kontrol ekiplerinin çalışmalarının ardından kesilen yüklü miktarlardaki kaçak elektrik kullanım cezası vatandaşlar tarafından yoğun tepkilere neden oluyor.

Ceza kesilenlerden biri olan Mahsum Fidantaş, kaçak elektrik kullanmadığını iddia ederek şunları kaydetti: “Gecenin bir saatinde binaya gelmişler, panomuzun anahtarını istemeden her nasılsa sözde kaçak kullandığımızı iddia ederek ceza kesmişler. Bir defa kaçak elektrik kullandığımızın iddia edilebilmesi için tespitinin yapılması gerekiyor. Kaçak elektrik kullanmışsam cezaya razıyım ama böyle bir şey yok ve keyfi bir uygulama bunu kabul etmiyorum. Bu yapılanlar kasıtlı olaylardır. Seçim öncesi vatandaşı devlete karşı soğutma politikasından başka bir şey değildir. İtiraz ettim cezaya yanıt olumsuz geldi. Panomuz tamamen kapalıdır, hiçbir şekilde anahtarını açmadan çalışma yapılamaz, bu cezalar keyfidir. İtiraz için gittiğimizde ise bizi adam yerine koymadan cezayı ödeyeceksiniz diye dayatma yapılıyor. Binamızda 12 kişiye bu şekilde ceza kesildi.” dedi.

Yine bir başka kaçak enerji kullandığı iddia edilerek ceza kesilen Abdulhalim Ok adındaki vatandaş ise bir binanın altında küçük bir işletme. Mutfak malzemeleri satan Abdulhalim Ok’ta haberinin olmadığı bir zaman diliminde kendisine kaçak elektrik cezası kesildiğini belirterek: “DEDAŞ yetkilileri hiçbir kontrol yapmadan, bakmadan kendi kafasına göre ceza kesmiştir. Gelsinler,. Kontrol etsinler eğer kaçağım var ise 100 katını ödemeye razıyım. İş yerimde yalınızca akşam saatlerinde bir ampul yanar, başkada hiçbir şey kullanmıyorum. İş yerime 2 Bin 500 TL, evime de 2 Bin 500 TL kaçak elektrik cezası yazmışlar. İtiraz ettim, itirazıma olumsuz yanıt verdiler. Ellerinde hiçbir ispat, belge yok ve keyiflerine göre cezayı yazmışlar. O zaman ispat etsinler. Bunların gayeleri ceza değil vatandaşı devlete küstürmektir.” dedi.

Bir başka Kaçakzede olan Kerime Okutucu ise küçük bir dükkanda terzilik yaptığını belirterek şunları söyledi: “Eşim ameliyat olmuştu, 22 gündür iş yerimde değildim, kendisine bakıyordum. Daha sonra işyerime geldim baktım elektrik faturası gelmiş 25 TL. DEDAŞ’a faturamı yatırmak için gittiğimde oradaki görevli bana 6 Bin TL ceza kesildiğini söyledi. Büyük DEDAŞ’a gittim itiraz dilekçesi verdim, bana mesaj gönderdiler sonra dediler olumsuzdur, bir daha gittim zaten beni hiç dinlemediler. Kendilerinden dükkanım için kaçak ekiplerinin keşif yapmasını istedim, keşifte yapmak istemediler. Dün yine gittik, ne kimse bizi dinledi ne de bize bakmadılar, gelin size taksit yapalım dediler. Ben kullanmadığım kaçak elektriğin parasını niye taksit yapayım, biz sahipsiz

miyiz?” diyerek tepkilerini ortaya koydu.

Bölgenin saygın emlak müşavirlerinden olan Şeref Atlan ise şunları söyledi: “Benim yaşadığım binada da aynı uygulama gerçekleştirilmiş. Binanın yöneticisi olmam asabi ile elektrik panosunun anahtarı bendedir. Panomuz zarar görmesin diye çok iyi muhafaza edilmiş durumdadır. Panonun açılmaması durumunda ise elektrik sayaçlarına dokunmak mümkün değil, birkaç anahtarla panonun güvenliğini emniyet altına almış durumdayız. Bir sabah kalktığımızda posta tebligatı ile cezalar gelmişti. Anlaşılmayan konu ise şahsımdan panonun anahtarını almadan hangi mantıkla ve nasıl ceza kestikleri sorusudur. Kendi kafalarına göre ceza kesip gitmişler. DEDAŞ dur, durak bilmeden, cezalar keserek vatandaşı bir şekilde farklı mevzulara mı hazırlıyor diye düşünmemek elde değil. Bu müteahhit firma vatandaşlar üzerinden haksız kazanç sağlamanın peşinde. İlginç olan ise kesilen cezalar fakir aile mensuplarına kesilmiş. Açıkçası sanki milli piyango gibi yapmışlar, tesadüfi cezalar keserek kime denk gelirse hesabı yapmışlar.” dedi.

Öte yandan Ak Parti Ergani İlçe Başkanı Mehmet Şükrü Sayan, geçtiğimiz günlerde 760 İlçe Başkanının toplandığı Ankara’da ki istişare toplantısında konuyu gündeme getirdi. Şikayetlerin referandum sürecine denk gelmesine de dikkat çeken Mehmet Şükrü Sayan konuyu bizzat Sayın Başbakan Binali Yıldırım’ın da iştirak ettiği, teşkilat başkanları ile Bakanların da bulunduğu istişare toplantısında gündeme getirdi ve destek istedi. Sayan, DEDAŞ’ın haksız yere kesilen cezalar ile ilgili şikayetlerini gündeme getirdiğini ve yetkililerin destek sözü verdiğini hatırlatarak not alındığını, haksızlığa göz yummayacaklarını beyan ettiklerini söyledi. 

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc