Diyarbakırın Gazetesi
18 Kasım 2017

BÜYÜK FAYDA SAĞLAYACAK

Diyarbakır ve Bölgede yatırım yapan sanayicilerin yeni umudu olan 678 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname (KHK)’ye bölge sanayicisini umutlandırdı. Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, Kamu ihalelerinde bölge sanayicisine öncelik verilmesi bölge sanayisine büyük ölçüde fayda sağlayacağını söyledi.

Berat Pınar

Kararname ile birlikte Kamu yatırımlarında gerçekleşecek olan  mal alımlarının bölge Sanayicisinden alınmasının zorunlu hale gelmesi, Kapasite küçültmeye giden sanayicinin kapasite artırmasına ve bölgedeki işsizlik sorunun giderilmesi için büyük ölçüde fayda sağlayacağı belirtildi.

SANAYİ ÜRETİMİ ARTACAK

Kamu Alımlarında yerel üretim yapan Sanayiciye öncelik verilmesinin Bölge sanayicisinin tam kapasite ile çalışmasını sağlayacağını belirten Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, Kamu ihalelerinde bölge sanayicisine öncelik verilmesi bölge sanayisinin gelişmesine ve bölgenin kangrenleşen sorunu olan işsizlik sorunun giderilmesine büyük ölçüde fayda sağlayacağını söyledi.

KARARA RİAYET EDİLMELİ

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Başkanı Nevin İl ise Çıkarılan kararnamenin Bölge üreticisini destekleyen bir kararname olduğunu belirterek,’’ Ancak Sanayicilerimizden bu alımı yapacak olan yetkililerin bu kararlara riayet etmeleri ve hassas davranmaları gerekiyor. Bölgesel ekonominin gelişiminde ve aynı zamanda istihdamın artmasında çok önemlidir. Özellikle bölgemizde yaşanan işsizlik sorununun çözümüne büyük ölçüde destek olacaktır’’şeklinde konuştu.

BÖLGEDE İŞSİZ KALMAZ

Bölgede ve Diyarbakır’da Ağır sanayi sektöründe faaliyet Yürüten Mina Galvaniz Yönetim Kurulu Başkanı Recep Özekinci ise Organize Sanayi Bölgesinde bulunan fabrikaların alt kapasiteyle üretim yaptıklarını belirterek,’’Kendimizden örnek verirsek Bölgede tek olan fabrikamızda Yıllık üretim kapasitesi 60.000 ton olan fabrikamızda tam kapasiteyle çalışma yürütememekteyiz. Tam kapasite ile çalıştığımız zaman en kötü zamanda 500 insanımıza istihdam sağlamış olacağız. İlimizde ve bölgemizde üretim yapan tüm sanayiciler tam kapasiteyle çalışmalarını yürütürse bölgede işsizlik diye bir şey olmayacaktır’’şeklinde konuştu.

KANUN EN KISA ZAMANDA HAYATA GEÇİRİLMELİ

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde 21 bin metrekaresi kapalı toplam 25 bin metrekare alan üzerinde  Alüminyum Kompozit Panel ve Alüminyum Profil üreten  Şimşek Aleminyum Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Şimşek ise son dönemlerde bir çok işletmenin bölgede kapasite küçültmeye gittiğini belirterek,’’Özellikle bölgemizde Sanayi sektöründe üretici firmaların ayakta durmasına büyük oranda katkı sağlayacak bir düzenlemedir. Doların istikrarsız bir seyir izlediği bu dönemde yerel üretimi desteklemek gerekiyor. Bu nedenle Hükümetimizin almış olduğu bu karar yerinde ve çok doğru bir karardır. Sadece yasal düzenleme yapmak yetmiyor aynı zamanda uygulayıcıların bu yasaya riayet etmesi önemlidir. Kararın hayata geçirilmesi için Devletimizin özellikle bürokrasideki yetkilileri uyarıp uygulamayı en kısa sürede hayata geçirmeleri gerekmektedir.” 

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc