Diyarbakırın Gazetesi
18 Kasım 2017

ESNAFLARIN DOLAR İSYANI

Doların sürekli artış göstermesi Diyarbakır’da elektronik ürünlerin pazarlamasını yapan esnafların zor durumda kalmasına neden oluyor. Cep telefonu işletmeciliği yapan Murat Yetiş, doların tırmanışının piyasaları vurduğunu belirterek işlerinde yüzde 70 oranında düşüş yaşadıklarını söyledi. Yetiş, esnafa verileceği söylenen 50 Bin TL’lik faizsiz kredinin verilmiş olması halinde toparlanma şanslarının yüksek olduğunun da altını çizdi.

Ahmet Beşenk

Doların hızlı tırmanışı elektronik piyasasını yakından takip eden esnafları zor durumda bırakıyor. Özellikle bilgisayar ve cep telefonu sektöründe faaliyet gösteren esnaflar işlerinin ciddi manada zarar gördüğünü ve her gün kepenklerini zararla kapattıklarını belirtiyorlar.

Cep telefonu piyasasında söz sahibi olan Yetiş Telekomun işletme sahibi Murat Yetiş de dolardan zarar gören esnaflar arasında. Yetiş, doların istikrarsız tutumundan dolayı işlerinde büyük çapta düşüşler yaşadıklarını ve satışını yaptıkları ürünlerin yerine yenisini koymakta zorlandıklarını belirterek şunları söyledi: “Dolardaki artış bizleri çok yakından ilgilendiriyor. Ürünlerimizin elektronik olması ve direkt dolar kuru ile değerlendirilmeye alınması en çok bizleri olumsuz etkiliyor. Bu gün itibarıyla bile telefon fiyatlarında yüzde 20’lik bir artış oldu, Doların artması ile ticaretimizi yüzde 70 oranında bizleri olumsuz etkilerken ülke bütçesine de ciddi zararlar veriyor. Genel anlamda istikrarsızlık yaşanırken bizim sektörde bu çok daha bariz ve etkili bir biçimde kendini gösteriyor.” dedi.

Faaliyet gösterdikleri iş yerine aylık 7 Bin TL kira ödediklerini de sözlerine ekleyen Murat Yetiş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu işletmeye aylık 7 Bin TL kira ödüyoruz, her ay masrafı çıkarmak için mücadele ediyoruz ki başa baş çıkartırsak ay sonunu kendimizi şanslı hissediyoruz. Dolardaki artışı göz önünde bulundurursak ve Türkiye’nin kredi notunun da düşürülmesini baz alırsak buda gelecek adına kaygılı olmamızı sağlıyor. Bu gidişle ne kadar süre daha dayanırız bilmiyorum ama çok sayıda meslektaşımız kepenklerini kapatmak, işletmelerini sonlandırmak zorunda kaldı. Ticaret her zaman bir süreçtir, bu şekilde mücadele etmeye çalışacağız. Bu noktada devlet büyüklerimizin acilen önlemler almaları gerekiyor. Eğer önlem alınmaz ise sonumuz kepenklerini kapatan işletmelerden farklı olmayacak.! Dedi.

Daha önceki dönemlerde Diyarbakır’da yaşanan terör olaylarının mevcutta esnafa büyük zararlar verdiğini de hatırlatan Yetiş, “Diyarbakır’da daha önce yaşanan olaylar işlerimizi bıçak gibi kesmiş ve baltalamıştı. Dolar ise bizi tam batırdı. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın bölgeye yatırım yapma çağrıları ile birlikte bankalara kredi vermeleri telkinlerinde bulunmalarına rağmen bankalar birliğine baktığınızda kesinlikle Güneydoğu’ya kredi vermiyorlar, mazeretle yaklaşıyorlar. Kredi çekemeyince ayakta kalmakta mümkün değil, zaten işlerin ne kadar kötü gittiğini herkes biliyor.” dedi.

Birçok esnaf gibi kendilerinin de işletmelerini ayakta tutmak için kredi başvurusunda bulunduğunu belirten murat Yetiş konuşmasında şunlara da yer verdi: “Hiçbir olumsuz yanımız olmamasına ve tüm belgelerimizin tam olmasına rağmen bankalar tarafından kredi başvurularımıza olumsuz yanıtlar verildi. Güneydoğu’da yaşanan olayları mazeret göstererek ret cevabı verdiler. Sayın Başbakanımızın esnafa faizsiz kredi verileceği yönündeki açıklamasının ardından da gereken girişimlerde bulunduk fakat yine yanıt olumsuz oldu. Bugün baktığınız zaman binlerce insan başvuru yaptı ama sanırım sadece 50 firma yalnız kredi alabildi, oda adamına göre muameleden dolayı alabildiler. Çağrımız şudur ki Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın bunun önlemini almalarını duyuruyoruz. Esnaf olarak kaygılıyız ve ayakta kalmamız çok zor.” dedi. 

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc