Diyarbakırın Gazetesi
18 Kasım 2017

‘BÖYLE DEVAM ETMEYECEK’

Uzun bir süreden beridir emlak piyasasının durgun olduğunu belirten 30 yıllık Emlak Müşaviri Şeref Atlan, Cumhurbaşkanının çağrısına kulak veren Diyarbakırlıların dövizlerini bozarak emlak ve gayrimenkul aldıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın ‘Dövizlerinizi bozun’ çağrısı sonrasında Diyarbakır’da emlak piyasasında hareketlenme başladı. 30 yıllık deneyimli Emlak Müşaviri Şeref Atlan, emlak ta 1996 yılında da büyük bir durgunluğun yaşadığını hatırlatarak sonrasında satışlarda patlamalar yaşandığına dikkat çekti ve aynı ivmenin bu yılda yakalanacağını söyledi. Yaşanan suni döviz artışlarının her halükarda düşüşe geçeceğini de belirterek: “Bu böyle gitmez, her halükarda düzelecek, kaçınılmazdır.” dedi.

Emlak Müşaviri Şeref Atlan son 10 gün içersinde hissedilir derecede piyasada hareketlenmelerin olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti: “1996 yılında da aynen geçen dönem olduğu gibi ciddi manada emlak ve konut piyasasında ciddi bir durgunluk vardı. Değeri 500 olan emlakları 300’e bile veremiyorduk. Bir müddet böyle devam ettikten sonra 1996 yılının sonlarına doğru ciddi bir satış patlaması yaşandı. 300’e elden çıkartamadığımız emlakları 600-700’e kadar verdik. Ben bu dönemde aynı şeyin yaşanacağına inanıyorum. Cumhurbaşkanımızın dövizlerin bozulması yönündeki telkininin ardından azda olsa hissedilir biçimde emlak piyasasında hareketlenmeler başladı.” dedi.

Emlak piyasasında hareketliliğinin önemli bir ayağının da bir müddet şehrin belli başlı bölgelerinde yaşanan gerilimli zamanların olduğunu da sözlerine ekleyen Atlan: “Bilindiği gibi Diyarbakır bir müddet terörün rahatsız eden yüzü ile uğraştı. Bu süre zarfında yaşadığı bölgeden rahatsız olan bazı vatandaşlar evlerini satarak şehirde daha huzurlu olduklarına inandıkları bölgelerden banka kredileri de kullanarak ev aldılar. Doğal olarak bu bir sirkülasyona neden olurken boşalttıkları ve satışını yaptıkları evlerde yeni alıcıları ile buluştu. Bunun sonucunda da kısmi bir hareketlilik yaşandı.” dedi.

Bankaların faizlerini uygun bir biçime sokması ve dövizinde düşüşe geçmesi ile birlikte emlak piyasasında ciddi hareketlenme yaratacağını belirten Şeref Atlan: “Döviz yükselebilir, bu banka kredilerine de yansıyabilir ama her halükarda bu böyle devam etmeyecek, düşüşe geçecektir. Diyarbakır’da her ne kadar sanayi yok ise de inşaat sektörü hız kesmeden devam ediyor. Yani ne olursa olsun her şey düzelecek.” dedi. Ahmet Beşenk

 

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc