Diyarbakırın Gazetesi
18 Kasım 2017

DİYARBAKIR’DA KORE KÜLTÜR GÜNLERİ

Dicle Üniversitesi Kongre merkezinde düzenlenen “Türkiye - Kore Diplomatik İlişkilerinin 60. yılı ve Kore Kültür Günleri” büyük ilgi gördü. Programın ilk günündeki açılış törenine Rektör ve yardımcıları ile yöneticiler, Kore Üniversitesi öğretim üyeleri, öğrencileri yanı sıra üniversitemiz akademisyen ve öğrencileri yoğun ilgi gösterdiler.

Dicle Üniversitesi Kongre merkezinde düzenlenen “Türkiye - Kore Diplomatik İlişkilerinin 60. yılı ve Kore Kültür Günleri”  yoğun  ilgili  gördü  İki ülkenin ayrı ayrı tanıtıldığı ve izleyicilerin beğenisini toplayan kısa birer tanıtım videosu sonrasında, Seul kentinde yer alan Kore Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ju Hyun Pyun, kültür günlerinin ilk konuşmasını gerçekleştirdi.

Pyun, etkinlik taleplerini olumlu karşılayarak, misafirperverlik ve güler yüzle kendilerini karşılayan Dicle Üniversitesi yöneticilerine katkılarından dolayı teşekkür ederek, geçmişi daha uzun yıllara dayanan iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 60. yılının idrak edildiğini ve 1950-1953 yıllarında cereyan eden Kore Savaşı’nda, Güney Kore adına savaşan Türk askerleri yoluyla bu iki halkın dostluğunun pekiştiğini ifade etti. Prof. Dr. Pyun, düzenlenen bu iki günlük organizasyonun kardeşliğimiz ve dostluğumuzun şimdi olduğu gibi gelecekte de sağlam bir şekilde devam etmesinde katkıda bulunacağına inanıyorum diyerek sözlerini bitirdi

Programda Rektörü  Prof. Dr. Talip Gül de bir konuşma yaptı.  Sözlerine, Güney Kore’den uzun bir yol kat ederek Diyarbakır’a gelen misafirlere hoş geldiniz diyerek başlayan Gül, 21.000 askerle katıldığımız Kore Savaşı’nda 9.966 şehit verildiğini, bu şehitlerden 462’sinin halen Busan şehrinde yer alan Birleşmiş Milletler Kore Anıt Mezarında yatmakta olduğunu, askerlerimizin savaşmanın yanı sıra savaş yıllarında orada bir okul açarak öğrencilerin eğitimine de yardım ettiğini, ilişkilerimizin sadece devletler arası bir dostluktan ibaret olmayıp, halklarımız arasında bir gönül bağı bulunduğundan da söz etti.

Bu dostluğun tarihte farklı dönemlerde kendini gösterdiğinden bahseden Rektör  Gül, , yakın tarihte yaşadığımız Marmara Depremi felaketi sırasında Güney Kore halkının adeta seferberlik ilan ederek ülkemize yardıma koştuğunu vurguladı. Türkiye ve Güney Kore arasındaki diplomatik ilişkilerin 60. yılında iki ülke arasında artık stratejik bir ortaklığın varlığından söz eden Gül, bu ortaklığın özellikle eğitim alanında kendini göstermesini arzuladıklarını ve bugün dünyanın 12. Büyük ekonomisi olarak tekamül eden Güney Kore ile bu alanda atılabilecek pek çok ortak adım bulunduğunu, Dicle Üniversitesi’nin kapılarının lisans ve yüksek lisans programlarında Güney Koreli öğrencilere açık olduğunu ve öğrencilerimizin de özellikle teknoloji alanında Güney Kore’deki programlara yönelmesi gerektiği düşüncesinde olduğunu belirtti.

Günün hatırası olarak Rektör Prof. Dr. Talip Gül ve Prof. Dr Hyun Pyun’un karşılıklı olarak birer plaket takdim ettikleri açılışı töreni sonrasında Güney Koreli öğrenciler kısa bir müzik dinletisi sundular. Daha sonra Kore’nin geleneksel Yelpaze Dansı, Tekvando Dansı, Hip-Hop Gösterisi, Sesiz Tiyatro gibi bir birinden güzel etkinlikler sergilediler. Gösteriler yanı sıra özellikle yemeklerin büyük ilgi gördüğü etkinlikte öğrencilerimiz ve Güney Kore’den gelen katılımcıların birlikteliği, coşku ve sevinçleri görülmeye değerdi.

Güney Köre Kültür günleri, ülkeye has yemekler, kıyafetler, halk dansları, ve müziklerinin tanıtılmasıyla bugün de Kongre ve Kültür Merkezimizde devam edecek.

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc