Diyarbakırın Gazetesi
18 Kasım 2017

‘KALEM TUTAN ÖĞRENCİLERDEN NE İSTENİYOR?’

“Okullardan ve zor şartlar altında elinde kalem tutan öğrencilerden ne isteniyor? Hangi insaf, hangi insanlık, hangi vicdan ve hangi ideoloji bunun haklı ve mantıklı gerekçesi olabilir? Kürtlerin en büyük düşmanı cehalettir.” diyen Çözüm-Der Genel Başkanı Avukat Ercan Ezgin: "Toplumsal refahı yükseltecek, aidiyet duygusunu geliştirecek ne varsa ona karşı düşmanlık yapılıyor" dedi.

Ahmet BEŞENK

“Okullardan ve zor şartlar altında elinde kalem tutan öğrencilerden ne isteniyor? Hangi insaf, hangi insanlık, hangi vicdan ve hangi ideoloji bunun haklı ve mantıklı gerekçesi olabilir? Kürtlerin en büyük düşmanı cehalettir.” diyen Çözüm-Der Genel Başkanı Avukat Ercan Ezgin: "Toplumsal refahı yükseltecek, aidiyet duygusunu geliştirecek ne varsa ona karşı düşmanlık yapılıyor" dedi.

Araştırmalara dayalı çalışmalarını bizlerle paylaşan Ercan Ezgin ile yaptığımız röportajdan bazı başlıklar:

BEŞENK: Bölgede neler oluyor?

EZGİN: Son dönemde Doğu ve Güneydoğuda yaşanan barikat kurma, hendek kazma ve şehir çatışmaları üzerine başlayan kaos ve kargaşa en çok çocukları etki altında bıraktı. Bölgede saldırı ve bombalanmalar sonucu kullanılamaz hale gelen okul sayısı 80 civarında. Karneler dağıtılırken, okulda çocuklarımız bile bulunurken, canavarca hisle, Molotoflarla yapılan saldırılara, okulların karargâh olarak kullanımına şahit olduk. Özellikle bilinçli ve sistemli bir şekilde Kürtlerin ekonomik, siyasi ve kültürel yönden ilerlemesini sağlayacak, toplumsal refahı yükseltecek, aidiyet duygusunu geliştirecek ne varsa ona karşı düşmanlık yapılıyor.

BEŞENK: Burada amaç ne?

EZGİN: Kürtlerin Madem siyasi bir amaç uğruna çatışılıyor ve bu amaç uğruna siyasi çalışmalar yaptıklarını ifade ediyorlar, okullardan ve zor şartlar altında elinde kalem tutan öğrencilerden ne isteniyor? Hangi insaf, hangi insanlık, hangi vicdan ve hangi ideoloji bunun haklı ve mantıklı gerekçesi olabilir? Kürtlerin en büyük düşmanı cehalettir. Bu saldırılarla istene o ki Kürt çocukları cahil kalsın, okullar olmasın. Yapılanlar asla kabul ve tasdik görülecek işler değildir, bölge halkının ne vicdanında ne de gönlünde olumlu karşılık bulmamaktadır. Çocuklarımız bomba ve silah seslerinden psikolojik travma yaşamaktadır. Okullara saldırma ve eğitim hakkını engelleme kimseye bir fayda getirmeyecektir. Bu saldırılar, evrensel nitelikteki eğitim hakkının ve insanlık geleceğinin düşmanlığıdır. Öğrencilerin eğitimini engellemek, cahil kalmalarını istemek kimsenin hakkı değildir. Çocuklarımızın eğitim ve gelişim hakkına tecavüz eden bu tarz olayların doğru olmadığını tekraren ifade ile okullara ve öğrencilere yönelik eylemlerin son bulmasını açıkça talep etmekteyiz.

BEŞENK: Çözüm ne sizce nasıl olmalı?

EZGİN: Doğulusuyla, batılısıyla, güneylisiyle, kuzeylisiyle Türk, Kürt, Alevi, Sünni demeden tam yüz yıl önce bu ülkeyi kuşatan haçlı zihniyetine karşı bir olabilmiş, beraber olabilmiş, iri olabilmiş, yan yana gelebilmiş, omuz omuza verebilmiş ve bu toprakları bizlere ortak vatan yapabilmiş o ruhu arıyoruz.

Dava; birlik, beraberlik ve ortak kader ise, hiçbir parti ve ideolojinin önemi ve anlamı yoktur, başka vatan olmadığı gibi. Acıların yaşandığı, gözyaşlarının aktığı, yaralı yüreklerin olduğu bir ülkede Ne Kürtler ne de Türkler kimse kazanamaz, hepimiz beraber bu geminin tarihe yelken açan ortak yolcularıyız. Yetmedi mi artık cenazeler, ölümler ve kavgalar, dağlarımız, köylerimiz ve sokaklarımız doydu bunlara. Sağduyulu, Soğukkanlı olacağız. İstek ve kışkırtmaların etkisi altında kalmamış ortak bir akılla hareket etmeye devam edeceğiz. Emin olun çözümden ve birlikten başka çıkarımız yoktur. Aksini düşünmek ve aksine eylem ve laflarda bulunmak büyük çılgınlıktır, tarihin affetmeyeceği sorumsuzluk olur. Bunun vebalinin altından kimse kalkamaz.

Ortadoğu’nun Kadim halkları olan Türkler, Kürtler, Araplar ve Farisiler ortak kader ve ortak çıkar etrafında hareket edip, kaderlerini ve kaynaklarını paylaşmak zorunda.Bizler paylaşmayı bilmezsek paylaşmayı bilenler tarafından paylaşılma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağız. Mevcut Ortadoğu girdabı ve yangın yeri Türkleri ve Kürtleri birliğe, beraberliğe ve işbirliğine zorlamaktadır. Geçmiş tarihi yaşamımız bunun örnekleri ve olumlu sonuçları ile doludur. Bunun başkaca bir çıkar yolu da yoktur.

 

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc