Diyarbakırın Gazetesi
18 Kasım 2017

SUR'DAN TAHLİYE

Diyarbakır Sur'da huzur ve güvenlik operasyonunda yapılan ‘Teslim olun' çağrısı sonuç verdi. 4 aylık Elif bebek ile 1'i yaralı 10 kişi güvenli bir şekilde çatışma bölgesinde çıkarıldı. Askerler bebeği kucakta, yürümekte güçlük çeken yaşlı bir vatandaşı ise sırtında tahliye etti. Bebeğin annesi; "Korkudan çıkamadık. Anons ve radyo çağrıları üzerine cesaretlendik" dedi.

Diyarbakır Sur İlçesi'nde 2 Aralık'ta başlatılan operasyonlar son aşamaya geldi. ‘Bayrak-12 Sur Müşterek Özel Birlik Operasyonuna' katılan güvenlik güçleri, sivillerin var olacağı endişesiyle çok hassas hareket ediyor. Operasyon bölgesinde bulunduğu bildirilen şahısların çıkarılması için zırhlı ambulanslar ile yapılan ‘teslim olun' çağrıları sonuç verdi. Çatışmaların yaşandığı alanda, yaralı ve sivillerin olduğu bilgisi üzerine Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'un talimatıyla saat 22:50 sıralarında operasyona ara verildi. Bunun üzerine güvenlik güçleri ve sağlık ekipleri, Cumhuriyet İlköğretim Öğretim Okulu ve Dört Ayaklı Minare bölgesinde beklemeye koyuldu.

KUCAK VE SIRTA TAHLİYE

Karanlık ve harabeye dönen sokaklarda yapılan anonslar üzerine 1 bebek, 3 kadın ve 1'i yaralı 4 erkek ellerinde beyaz bayrak alarak güvenlik güçlerine sığındı. Askerler 4 aylık bebeği kucakta, yürümekte güçlük çeken yaşlı bir vatandaşı ise sırtında tahliye etti. Saat 00.45'te ise aynı bölgeden 3 erkek daha teslim oldu. Güvenli bir şekilde tahliyeleri yapılan 4 aylık Elif ile 10 kişi ilk kontrolüne müteakip hastaneye sevk edildi.

"BU HALİ İSTEMİYORDUK"

Askerin sırtında taşıdığı yaşlı vatandaş, : " Yarabbi şükürler olsun. Allah size ve Türk milletine zeval vermesin. Bu hali biz istemiyorduk, onlar istiyordu. Yarabbi canımız al kurtar bunlardan.

"ANONSLAR CESARETLENDİRDİ"

Yaşadıklarını askerlere anlatan 4 aylık Elif bebeğin annesi şunları söyledi, "Gidecek yerimiz olmadığı için ilk etapta çıkmadık. Daha sonra korkudan çıkmadık. Polis ve askerlerin; ‘Çıkın can güvenliğiniz sağlanacak, halkı bırakın' anonsları duyuyorduk. Açıkçası korkudan çıkamıyorduk. Son ana kadar sizin, seslenmenizi duyana kadar hep korkuyorduk. Ne hissetiniz biliyor musunuz, ‘Ateşkes korkmayın çektik' dediğinizden sonra artık rahatladım yani. En son radyolara verdiniz, ‘Sur içi halk için tahliye' dedim anne radyoya vermişlerse artık kurtulduk, cesaret gelince çıktık."

"EVİMİZİ MAHALLEMİZİ YIKTILAR"

Tahliye edilen bir erkek şahıs ise; "Baktım yüzü maskeli 6-7 tane yüzü maskeli silahlı binanın kapısını kırdılar. Kimin ne olduğu belli değildi. Nerelerden geldiler evimizi mahallemizi yıktılar"dedi.

ÖRGÜT BAĞLANTISI ARAŞTIRILIYOR

Operasyon bölgesinden tahliye edilen yaralı 1 erkek şahsın tedavisi devam ederken, 9 şahıs ile 4 aylık olduğu ifade edilen bebeğin şahsi ihtiyaçları karşılandıktan sonra adli ve idari işlemleri için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Tahliye olanların terör örgütü ime bağlantısı olup olmadığı araştırılıyor.

VALİLİK: İNSANİ SORUMLULUK SÜRECEK

Tahliyeler ile ilgili Diyarbakır Valiliği'nden şu açıklama yapıldı: "Güvenlik güçleri gece şartlarında bile vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlamak ve onları bölücü terör örgütünün elinden kurtarmak için büyük bir özveri ve fedakarlık ile üzerine düşen insani, ahlaki ve vicdani sorumluluğunu yerine getirmektedir. Tüm bu çağrı ve iyi niyetli yaklaşımlara rağmen içerde olduğu iddia edilen kadın ve çocukların sağ salim güvenlik güçlerine ulaşmasını engelleyen, başta terör örgüt mensupları olmak üzere onları propaganda aracı olarak kullanan kişilerin ahlaki, vicdanı ve hukuki açıdan sorumlu olacakları değerlendirilmektedir. Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması, teröristle mücadele ve terörden etkilenen vatandaşlarımıza karşı yürütülen yardım çalışmalarına kararlılıkla devam edilecektir."

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc