Diyarbakırın Gazetesi
18 Kasım 2017

KARACADAĞ RÜZGAR ENERJİSİ İÇİN MÜSAİT

Rüzgar enerjisi için Diyarbakır’da geniş alanlara ihtiyaç bulunduğunu ve bunun da mevcut olduğunu anlatan Diyarbakırlı İşadamı Süleyman Ergin Ergin, “Rüzgar enerjisi için Karacadağ’da 2 milyon dönüm alan mevcuttur. Rüzgar enerjisi ile bölgenin elektrik sorunu da kalmayacaktır” dedi.

Diyarbakırlı İşadamı Süleyman Ergin, elektriğe alternatif olarak rüzgar enerjisini önerdi. Ergin, rüzgar enerjisi ile bölgenin elektrik sorununun kalmayacağını dile getirdi.

Diyarbakır’a yetecek kadar enerji için projelendirilip yatırım yapılması halinde başta Diyarbakır olmak üzere bölge illerinin de enerji sorunu kalmayacağını anlatan Ergin “Elektrik kesintileri için herkes elini taşın altına koymalıdır” dedi. Rüzgar enerjisinin elektrik sorununa çözüm olacağına inandığını dile getiren Ergin şöyle dedi:

“Diyarbakır’a yetecek kadar enerji için projelendirilip yatırım gerektiğine inanıyorum. Bir Diyarbakır değil, Şanlıurfa ve Elazığ, Mardin’e de yetecek kadar enerji toplayabilecek kadar kapasitededir. Rüzgar enerjisi ile elektriğe çözüm olacağına inanıyorum ve bununda ekonomiye katkı sağlayacağına inanıyorum. Bölgede arsa çok, Karacadağ’da toplamda 2 milyon dönüm alan mevcut. Rakım yüksekliği 2200 metre olan Karacadağ’ın önü açık ve müsait”

Bölgedeki işsizlik konusuna da değinen İşadamı Süleyman Ergin, “Bölgemiz son zamanlarda artan göç ile bayağı bir nüfusu kalabalık hale geldi. İş olanaklarının az olduğu bölgemizde tarım ve hayvancılığa ağırlık verilmeli. Tarım ve hayvancılıkla işsizliğinde ortadan kalkacağına inanıyorum. Bunun yanı sıra inşaat sektörüne de ağırlık verilmeli” diye konuştu.

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc