Diyarbakırın Gazetesi
11 Aralık 2017

ŞUBE MÜDÜRÜNE PUAN DAYAĞI

Diyarbakır Bismil İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Abdurrahman Kardaş, sokak ortasında tartaklandı. Şikayette bulunan Kardaş kendisini döven kişilerin müdürlük mülakatında 75 baraj puanı almadığından ötürü yöneticiliği düşen Öğretmenevi Müdürü Abdullah Çiftçi'nin adamları olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliği kapsamında 4 yılını doldurmuş okul müdürlerinin görevden alınması ve boşalan müdürlüklere yeni atamalar yapılmaya başlanması kavgaları beraberinde getirdi.

İddiaya göre Diyarbakır Bismil İlçe Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünü yapan Abdullah Çifçi, ilçe milli eğitim müdürü ve 2 şube müdürünün verdiği değerlendirmede 51.5 puan aldı. Aldığı puan 75'in altında olduğundan ötürü müdürlüğü düşen Çifçi, Milli Eğitim Şube Müdürü Abdurrahman Kardaş ile telefonla tartıştı. Önceki gün Açık Öğretim Lisesi sınavında görevli olan Kardaş sokak ortasında 8 kişinin sopalı saldırısına maruz kaldı. Aldığı darbeler üzerine kafasında 3 yerde yara alan ve vücudunda morluklar oluşan Abdurrahman Kardaş, Bismil Emniyet Müdürlüğüne gidip şikayetçi oldu.

"ÇOK KAN DÖKÜLECEK"

Kardaş ifadesinde şunları söyledi: "Yaptığımız değerlendirmede Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünü yapan Abdullah Çifçi 75 baraj puanı altında kaldığı için beni telefonla arayarak; ‘Bismil'de çok kan dökülecek, şerefimizle oynadınız' şeklinde tehdit edince telefonu kapattım. Açık Öğretim Lise sınav evraklarını emniyete teslim edeceğim sırada  7 kişi tarafından  sopalı  saldırıya uğradım . Beni darp eden ve telefonla tehdit eden kişilerden davacı ve şikayetçiyim"

Abdullah Çifçi ise Kardaş'ı vuran kişilerin kendisi ile bir ilgisi olmadığını söyledi. Olayın olduğu saatlerde Ankara'da olduğunu belirten Çifçi; "Yaşanan olaydan ötürü özgünüm. Kendisine Allah'tan şifa diliyorum. Kendisi ile bir husumetimiz olmamasına rağmen, hissi davranarak bana iftira atmasını anlamış değilim. Anamdan müdür doğmadım ki müdürlük koltuğuna yapışayım. Sırf az puan aldığım için böyle bir şey yapmam mümkün değildir" dedi.

Şube Müdürüne yapılan saldırıyı kınayan Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş, olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

Abdurrahman Kardaş'ın şikayeti üzerine Bismil Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme başlattı. 

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc