Diyarbakırın Gazetesi
19 Şubat 2017

KOVALARLA DOLAR YAĞDI

Diyarbakır’da Zıkte aşiretinin mensupları İbrahim ve Hanım Alakuş’un düğün töreni, ‘Böyle olur aşiret düğünleri dedirtti. Beş gün beş gece süren düğünde yalnızca yemek için 1 Milyon TL harcandı.

Diyarbakır’da Zıkte aşiretinin önde gelen isimlerinden Zeki Alakuş’un büyük oğlu İbrahim Alakuş, yine kendi aşiretinden Ekrem Alakuş’un kızı Hanım Alakuş ile beş gün beş gece süren görkemli bir düğünle dünya evine girdi. Diyarbakır’ın yanı sıra gerek yurt içinden ve gerekse yurt dışından misafirlerin katıldığı düğün töreninde izdiham yaşandı. Atılan dolarlardan ötürü sanatçıların zengin olduğu düğünde, misafirlere 5 gün boyunca sunulan yemekler için 1 milyon TL harcandı.
KADIN VE ERKEKLER İÇİN AYRI DÜĞÜN ALANLARI
Diyarbakır ve Bingöl bölgesinde çok geniş bir alanda yaşayan Zıkte aşiretinin önde gelen isimlerinden Zeki Alakuş oğlunu evlendirdi. Kadın ve erkekler için ayrı ayrı kurulan düğün alanlarında günler süren çalışmalarla misafirler için gölgelikler, seyyar tuvaletler ve mescit kuruldu. 10 ayrı noktada kurulan mutfaklarda aşçılar tarafından yemekler pişirildi. Düğünde 250 görevli davetlilere hizmet etti.
OĞLUNUN ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNİ TAMAMLAMASINI BEKLEDİ
Bölgenin tanınmış aşiretlerinden Zıkte aşiretinin önde gelen isimlerinden Zeki Alakuş’un büyük oğlu İbrahim ile aynı aşiretten Ekrem Alakuş’un kızı Hanım Alakuş, 5 gün beş gece süren muhteşem bir kır düğünü ile dünya evine girdi. Zeki Alakuş, oğlunu evlendirmek için üniversite eğitimini tamamlamasını bekledi. Oğlunun üniversite eğitimini tamamlaması ardından muhteşem düğün hazırlıkları için çalışmalar başladı.
MİSAFİRLERİN RAHAT EDEBİLMELERİ İÇİN HERŞEY DÜŞÜNÜLDÜ
Büyük oğlu İbrahim Alakuş için unutulmayacak bir düğün tertiplemek isteyen Zıkte aşiretinin önde gelen isimlerinden Zeki Alakuş, düğün yeri olarak Diyarbakır’ın Silvan yolu 45’inci kilometresindeki kendisinin binlerce arazisinin bulunduğu ve aynı zamanda muhtarlığını yaptığı Harmanlar (Hüseynik) Köyü’nü seçti. Zeki Alakuş, gelen misafirlerin her türlü rahat etmeleri için hiçbir masraftan kaçınmadı. Öncelikle kadın ve erkekler için ayrı ayrı düğün alanları hazırlattı. Bunun için havaların sıcak olmasından ötürü gelen misafirlere öncelikle gölgelikler yapıldı. Tuvalet ihtiyacı için seyyar tuvaletler kuruldu. Misafirlerin namaz kılması için mescit ve mescitte namaz kıldıracak imam bile düşünüldü. Orada kalmak isteyenler için boşaltılan üç ev adeta otele dönüştürüldü.
YEMEKLERE 2 MİLYON TL HARCANDI
Davetliler Türkçe ve Kürtçe müzikler eşliğinde beş gün boyunca halaylar çekti oyunlar oynadı. Kurulan seyyar mutfaklarda soğuk içecekler ve çay ikramı yapıldı. Davetlileri hizmet için yaklaşık 200 kişi görev yaptı. Yemek yapımı için 10 aşçı tutuldu ve bunlar için 10 ayrı noktada seyyar mutfaklar yapıldı. Düğün yemeği için hiçbir masraftan kaçınılmadı. Tonlarca sebze ve kuru gıda ile 50 büyükbaş, 200 küçükbaş hayvan kesildi. Aşiret üyelerinden edinilen bilgiye göre düğünde yalnızca yemekler için 1 milyon TL gibi rakam harcandığı öğrenildi. Düğünün toplam masrafının 2 milyon TL’yi bulduğu belirtiliyor.
MÜZİSYENLER ZENGİN OLDU
Düğünde orkestranın yanı sıra davul zurna ekibi de hazır bulundu. Kadınlar ve erkekler için ayrı noktalarda müzikler çalındı. Düğünde oynayanların üzerine kovalarla dolar atıldı. Müzisyenler beş gün boyunca atılan dolardan 150 bin TL’ye yakın bir gelir elde etti.
TEK MERMİ BİLE SIKILMADI
Bölgede düğün adetlerinden olan mermi sıkma olayı aşiret üyelerinin hem davetiyeye hem de düğün meydanına, silah sıkılmaması ricasıyla yazdıkları yazılar da etkili oldu ve düğün tek bir mermi sıkılmadan tamamlandı. Engin ÖZTÜRK

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc