Diyarbakırın Gazetesi
19 Şubat 2017

HAYALİ BOŞANANLAR YAKIN TAKİBE ALINDI

Vefat eden babasının aylığını alan kadınların boşandığı eşine dönüp nikâhsız yaşaması durumunda maaşının iptal edildiği gibi ödenen para da faiziyle geri alındığını belirten Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Diyarbakır İl Müdürü Mehmet Delil, boşandığı eşine tekrar dönecek olan kadınlara, “Eşine nikâhsız dönme” uyarısı yaptı.

Diyarbakır Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürü Mehmet Delil, eşinden boşanıp, vefat eden babasının emekli maaşını alan kadınların, boşandığı eşine dönüp, nikâhsız yaşaması durumunda, maaşın iptal edildiğini ve ödenen paranın faiziyle geri alındığı söyledi.
Türkiye’de son zamanlarda sık yaşanan anlaşmalı boşanmalar artıyor. Ölen babasının aylığını almak adına yapılan bu boşanmaları SGK Diyarbakır İl Müdürlüğü’nde görevli Soyla Güvenlik Denetmenleri titizlikle inceliyor. SGK İl Müdürü Mehmet Delil, anlaşmalı boşananlara eşine nikâhsız dönmemesi uyarısında bulundu.
BAŞKA ERKEKLE BİRLİKTE
YAŞARSA İŞLEM YAPILMIYOR
Delil, eşinden boşanan kadınların vefat eden babalarının emekli maaşını alabildiğini, ancak boşanan kadının, eski eşine dönüp, birlikte yaşadığının kanıtlanması durumunda maaşın kesildiğini söyledi.
Delil, “Son üç yılda kurumumuza eşinden boşandığı halde eşiyle birlikte yaşayan 166 çift ihbar edildi. Yaptığımız inceleme sonucu bu kadınlardan çoğuna verilen maaşlar yasal faiziyle birlikte geri alındı. Bazı kadınlarla mahkemelik olduk, bazıları da boşandığı eşiyle yaşamadığını kanıtladı. Boşanan kadın, eğer boşandığı eşiyle birlikte yaşamaya başlarsa maaşı kesiliyor ve devletten boşandığı tarihten itibaren aldığı maaş faiziyle geri alınıyor. Yani, sistem kadına, ‘Eğer eşine nikâhsız dönersen maaşın kesilir. Boşandığın eşine nikâhsız dönme’ diyoruz” diye konuştu.
DENETİMLER SÜRÜYOR
Muvazaalı (anlaşmalı) boşanmayla ilgili olarak Sosyal Güvenlik Denetmenlerin sürekli olarak denetlemelerini yaptığını ve özellikle anlaşmalı boşanmalarla ilgili yazılı ve sözle ihbar aldıklarını kaydeden Delil, “Anlaşmalı boşanmalarla ilgili arkadaşlarımız sıkı çalıştığı gibi yazılı ve sözlü gelen ihbarlarda elimizi güçlendiriyor. Kimi zaman kardeş bile diğer kardeşi ihbar edebiliyor” şeklinde konuştu. Engin ÖZTÜRK

 

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc