Diyarbakırın Gazetesi
11 Aralık 2017

‘HAT SANATI SİZİ HAYATA HAZIRLAR’

‘Hat sanatı aslında insan psikolojisini de rehabilite eden bir özelliğe sahiptir. Ruhu dinginleştirir, sizleri tıpkı kıvrımları gibi işler ve canlı bir sanat eserine dönüştürür. Hat sanatının bu manevi yönünü görmek gerek aslında.’ diyen Diyarbakırlı Hat sanatçısı Mehmet Han Akan 5 yıllık emeği olan 130 eseri Sümerpark’ta bulunan sergi salonunda görücüye çıkardı. Hat sanatının sıradanlığın ötesinde bir dünya sunduğunu hatırlatan Akan, herkese bu eşsiz çalışmayı deneyimleme tavsiyesinde bulundu.

AHMET BEŞENK

Diyarbakırlı hattat Mehmet Han Akan, 5 yıl boyunca uğraş verip hazırladığı birbirinden farklı 130 adet hat eserini Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesi Sümer Park Sergi Salonunda, hat severlerle buluşturdu.

Hat sanatının insanlar üzerindeki etkisinin daha çok dikkate değer olduğunun altını çizen Mehmet Han Akan şunları söyledi: “1962 yılında Silvan ilçesinde doğdum, Liseye kadar Silvan ilçesinde eğitim gördüm. Ortaokul yıllarımda bir öğretmenimizin adını yazmıştım kâğıda. Öğretmenim yazıyı fotokopi çektiğimi sanmıştı ve nasıl yazdığımı sormuştu. Elle yazdığımı kendisine söyledim, bir daha yazarmısın diyince tekrar yazdım. O zaman bana müthiş bir cevhere sahipsin diyerek 10 gün bir araştırma yaptıktan sonra bana iyilik yapacağını söylemişti. Bu öğretmenim İstanbul’da usta hattatlar ile iletişime geçip beni anlatıyor. Bu usta hattatlar benim daha iyi yazabilmem için o dönem bana hat sanatında kullanılan kalemler gönderdiler. O kalemler ve güzel niyetli insanlar kıvılcımı çaktılar kafamda ve yazdım, çizdim, kaligrafi ile uğraştım sonrasında İstanbul’a gittik, 1998 yıllarında bu sanatla ilgili olarak İstanbul’da hat eğitimi almaya başladım. Hat sanatında bir alt yapınız var ise 6-7 yıl içinde icazetinizi alabiliyorsunuz, yok ise 10-15 yıl eğitim görmeniz gerekiyor. Aynı zamanda Kaligrafi hocasıyım, yani Latin harflerle yazılan yazıların da hocasıyım. İstanbul’da dershanem var, orada hem hat hem de kaligrafi dersleri veriyorum. İmam hatip okullarında da dersler veriyorum. İç kubbe yazılarını yazıyorum, çok fazla olumlu, pozitif tepkiler var. Diyarbakır Büyükşehir Belediyemiz benden sergi açmamızı isteyince büyük bir heyecanla geldim kentime. Hamit Aytaç’ın 2. Kuşak öğrencisi olarak bu şekilde çıkmak beni çok mutlu etti. Hat sanatı bir meditasyon sanatıdır. Hat sanatı dünyevi olgulardan uzaklaşmanızı, ayrı bir deryayı yaşamanızı sağlar. Bu sanatın kıvrımları ruhunuzu dinginleştirir, olgunlaştırır, sükunet ve kişilik kazandırır. Hat sanatı sinirliyseniz larç olmanızı sağlarken özgüven ve diri durmanızı sağlar. Çünkü hat sanatı ile siz ALLAH kelamı yazdığınız için sizi huzura kavuşturur. Siz çocuklarınızın ehil ellerde, bimekan sokaklardan uzak bir şekilde yanlış kişilere bulaşmasından bir endişeniz var ise çocuğu hemen alıp ya bir kaligrafi yada bir hat ustasına teslim edeceksiniz. O onlara hayatın bütün doğrularıyla, kelamla, o ulvi maneviyatla yetiştirir.” dedi.

Hattın estetik ve ölçü üzerine yapılan bir sanat olduğunu söyleyen hattat Mehmet Han Akan, amacının güzel bir kadim kelamı yazarak güzel eserler otaya çıkarmak olduğunu belirten Akan, bu hat eserlerinin yaşaması için öğrenciler yetiştirmek olduğunu ifade etti.

Halk tarafından eserlerinin ilgi gördüğünü belirten Akan, "Güzel bir ilgi alaka, duyarlılık görüyorum. Ben bu konuda Diyarbakırlılar adına çok mutluyum. İnşallah 15 gün sergimiz açık kalacak herkes ailesi ile beraber evindeymiş gibi rahatlıkla gelip burayı gezip hat konusunda feyiz alacaktır. Hatta çocuklarını da böyle bir sanat üzerine yeşil ışık yakıp çocukları hat sanatına hat kurslarına gönderebilirler.” ifadelerini kullandı.

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc