Diyarbakırın Gazetesi
11 Aralık 2017

KİMLİK BİLGİLERİMİZ NE OLACAK?

TÜRK TELEKOM bayilerinin yaşattığı skandal sessizliğini korurken, bu sessizlik vatandaşta tedirginliğin yanı sıra endişenin de artmasına neden oluyor.

AHMET BEŞENK

Diyarbakır’da Türk Telekom’a bağlı bazı bayilerin vatandaşları dolandırdığı haberini 24 Kasım tarihinde ilk kez kamuoyu ile paylaşmış, tüm ülkeyi haberdar etmiştik. Haber yaparak hem ilgililerini hem de kamuoyunu aydınlatırken gazetemiz, bu kez de mağdur vatandaşların korkularını dile getirerek tercüman oluyor. Diyarbakır’da TÜRK TELEKOM mağdurlarının sayısı hızla artarken vatandaşlar kimlik bilgilerinin de farklı amaçlar için kullanılmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyorlar ve muhatap bulamamaktan şikayet ediyorlar. Bilgi alma noktasında kimsenin seslerine ses vermediğini belirten vatandaşlar iki önemli konunun belirsizliğini koruduğu ve her an farklı bir kötü sürprizle karşılaşmaktan korktuklarını belirtiyorlar. Ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlar bilgi almak için bir hukuk müşavirine gidemediklerine de vurgu yaparak yetkililerin sessizliklerini bozmalarını istediler. Bazı vatandaşlar ise binlerce insanın mağdur olduğu TELEKOM skandalının özellikle Google arama motorunda aratıldığında görülmediğini ve dünyanın bundan bihaber bırakılmak istendiğine de dikkat çektiler.

TÜRK TELEKOM bayilerinin yaşattığı skandal sessizliğini korurken, bu sessizlik vatandaşta tedirginliğin yanı sıra endişenin de artmasına neden oluyor.

GAZETECİLERİ ÇARE OLARAK GÖRÜYORLAR

Gazetecileri çare olarak gören ve gazeteciler ile iletişime geçen vatandaşların büyük çoğunluğu bilgi almak için hukuk müşavirlerine gidemediklerini, çünkü ücreti karşılayamayacak durumda olduklarını dile getiriyorlar. TÜRK TELEKOM bayilerinin kötü niyetli girişimlerinin ardından muhatapları bayiler iken vatandaştan tahsilat yapmak isteyen TELEKOM’a tepkiler çığ gibi büyüyor.

TÜRK TELEKOM’un bayileri tarafından dolandırıldıklarını öğrenen vatandaşları bu kez de kimlik bilgilerinin kötü amaçla kullanılabilmesi korkusu sardı.

KİMLİK BİLGİLERİ DE DOLANDIRICILARIN ELİNDE

Vatandaşlar TÜRK TELEKOM adına güvenerek ve o markada bulunan TÜRK kelimesine duyulan güvenle kimlik bilgileri dahil tüm bilgilerini teslim ettiğini beyan eden vatandaşlar, bu kimlik belgeleri ile adlarına kredi, kredi kartı, şirket açılması ve daha birçok konunun gerçekleştirilebileceğine dikkat çekerek yetkililerin bir an önce çıkarak açıklama yapmalarını istediler.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN ÇÖZÜM ARIYORLAR

Sosyal medya üzerinden de mağdurlar endişelerini dile getiriyorlar. Hukuki anlamda ciddi bilgilere sahip olmadıklarını dile getiren Mustafa Kemal Akıncı da sosyal medya üzerinden gazeteciler ile iletişim kurarak sorularına yanıt arayanlardan biri. Akıncı gazetecilerle iletişime geçerek şu yorumları yaptı: “ALLAH razı olsun üstat. Bunu haber ilk siz haber yaptınız, bu yüzden minnettarız size. Bu haberi ilk paylaştığınızda keşke önlem alabilseydik ama olmadı. Türk Telekom kullanıcısı olarak ben ve benim gibi binlerce insan mağdur oldu. Devasa bir kurum olan Türk Telekom bayilik veriyor ama bayilik verdiği sahtekârların ceremesini biz çekiyoruz. Peki şimdi ne yapabiliriz? ikinci sorumuz ise bu bayiler güvenilir değilmiş demek ki. Bu bayiler; anne kızlık soy isimlerimizden IMEI kodlarımıza kadar her şeyimizi biliyorlar. Hatta nüfus cüzdanı fotokopimiz bile var ellerinde. PKK, FETÖ, DAEŞ ya da uluslararası bir terör örgütüyle, yabancı istihbarat servisleriyle, kredi kartı yada şirket kurulumuyla alakalı suçlanırsak ne olacak? Lütfen bu konuda da ne yapmamız gerektiğini söyleyin.” diye sorular sordular.

‘BAYİ AÇMAK, BAKKAL AÇMAYA BENZEMEZ’

Türk Telekom gibi büyük bir firmanın bayilikler verirken hassas davrandığına dikkat çeken Cihat Toprak ise şunları kaydetti: “GSM bayiliği öyle mahalle arasında bakkal açmaya benzemez. Açmadan önce Belirli rakama tekabül eden menkul veya gayri menkul banka teminatı alınmadan bayilik, yetkili ekran vs vermezler. Bu GSM firmaları en büyük dolandırıcı ve resmi mafyadır. Her sayfalarında altından kalkamayacak sorunları olmasına rağmen, hukuk ve avukatların işgüzarlığı sebebiyle halk mağdur ediliyor.” diyerek tepki verdi.

‘DEKONTLARI SAKLAYIN’

Öte yandan Türk Telekom’un bazı bayilerinin Diyarbakır’da vatandaşları dolandırdığı iddiasına ilişkin Tüketici Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Niyazi Kavar, savcılığın soruşturma başlatmasını talep etti. Kavar bir açıklama da yaparak şunları söyledi: “Bugünlerde, bir GSM operatörünün Diyarbakır’da, özellikle GSM operatörünün bayisi konumundaki bazı kişilerin, tüketicilerin bu GSM operatörlerinden aldığı hizmet karşılığı ödedikleri o fatura bedellerinin GSM operatörüne yatırılmadığı ve GSM operatörlerinde tüketicilere mesajlar geldiği  ‘borcunuz var’ diye bir şeyler oluyor. Tüketicilerden bazı şikâyetler alıyoruz. Maalesef bu konuyla ilgili olarak derhal cumhuriyet savcılığının bu dolandırıcılar hakkında işlem yapması gerekiyor.” dedi.

Ödeme yapıldığına yönelik dekontları mağdurların saklaması gerektiğine de dikkat çeken Kavar: “Tüketicilerden aldığımız bilgilere göre bu tür yerlerin o GSM operatörünün markasının ambleminin o dükkânların iş yerlerinin üstünde olduğu yerlerde ödemeler yaptıkları şekilde bilgiler geliyor. Bunlar doğruysa tüketiciler karşı tarafa ödedikleri gösteren belgelerini atmasınlar, saklasınlar. Bu belgeleri en azından ispatlayıcı açısından saklamaları gerekiyor. Bu durumda olan tüketicilerin, savcılığa kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmalı, elindeki belgelerle tüketici hakem heyetlerine gidip borçlarının olmadığı şekilde karar almalarını tavsiye ediyorum. Bu kararı aldıktan sonra aldığı bu kararı GSM operatörüne bildirip ‘sizin ambleminizi içeren bir iş yerine gidip ödedim. Ben işimi doğru yaptım ama bir haksızlığa uğrayan benim’ şeklinde bir başvuru yapmaları lazım.” dedi.

Mağdur vatandaşlar yetkili birimlerin bir ön önce adım atarak hem mağduriyetlerinin giderilmesini hem de kimlik bilgileri üzerinden olması muhtemel olumsuzlukların önünün alınmasını ivedilikle talep ediyor. 

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc