Diyarbakırın Gazetesi
11 Aralık 2017

DİYARBAKIR FOTOĞRAFLARI DÜNYA BASININDA

Diyarbakırlı fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer’in, İngiltere’de düzenlen uluslararası ‘Yılın Tarih Fotoğrafçıları’ (Historic Photographer of The Year) fotoğraf yarışmasında finale kalan Diyarbakır surları ve Surp Giragos Kilisesi fotoğrafları, dereceye giren diğer fotoğraflarla birlikte dünya basınında yayınlanmaya devam ediyor.

Dünyadaki tarihi yapı ve alanlara ortaya çıkarıp dünya kamuoyuna tanıtmak amacıyla bu yıl ilki düzenlenen Yılın Tarih Fotoğrafçıları yarışması, History TV kanalı ile İngiltere Kraliyet Fotoğraf Derneği  Royal Photographic Society (RPS) ve diğer bazı kurumların da desteğiyle yapıldı. Yarışma için açılan özel siteye dünyanın her tarafından yüzlerce fotoğraf gönderildi. AFIAP ünvanlı Diyarbakırlı fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer de, yarışmaya Diyarbakır surları, Diyarbakır Behram Paşa Camii, Diyarbakır Surp Giragos Kilisesi ve Adıyaman Nemrut dağı fotoğraflarıyla katıldı.
SURLAR, MSN’NIN ANA SAYFASINDA
Yarışma sonucunda Matt Emmett adlı İngiliz fotoğrafçı, 2500 Euroluk ödülün sahibi oldu. Finale kalan 100 fotoğraftan oluşan Kısa Liste’de (Shortlist) Mehmet Masum Süer’in Diyarbakır Surları ile Diyarbakır Surp Giragos Kilisesi fotoğrafları da yer aldı. Başta Avrupa’nın önemli gazete ve haber ajansları, yılın fotoğrafları seçilen bu listeden 20-30 fotoğraflık albümleri yayınlamaya başladı. Bu fotoğraflar arasında Süer’in 2 fotoğrafı da başta Daily Mail, Ekspress Digest, Express, The Telegraph, RAI, Yahoo News, Arte, Wired, Sputnik International, Sputnik Türkçe ve Sputnik Kurdistan gibi gazete, haber ajansı ve haber sitelerinde yayınlandı. Süer’in Diyarbakır Surlarının Benusen Burcundan çektiği detay fotoğrafı da, Micro Soft Network MSN’nin arama motorunun ilk sayfasında yayımlandı.
BU SONUCU BEKLEMİYORDUM
Aynı zamanda Uluslararası Fotoğraf Sanatı FIAP’ın fotoğrafçısı olan Mehmet Masum Süer, yarışmaya katıldığında sonucun bu kadar yankı bulacağını ve fotoğraflarının dünya medyasında yayınlanacağını tahmin etmediğini belirterek, “Ancak yarışma organizasyonu İngiltere’nin en ciddi kurumlarından oluştuğu için yarışmanın sonuçları Avrupa ve dünya medyasında büyük ilgi gördü. Kentimin iki önemli tarihi ve kültürel değeri surlarımızı ve Surp Giragos Kilisesini fotoğraflarımla tüm dünyaya tanıtma imkanı bulduğum için çok mutluyum. Finale kalan ve kalmayan fotoğraflarım da Yarışma için açılan özel sitede yerlerini aldılar. Site, dünyadaki tarihi yapı ve alanları merak edenler için ve dünya basını için de önemli bir fotoğraf kaynağı oluşturacak.
ALTIN MADALYALI SANATÇI
Öte yandan, Mehmet Masum Süer, dünyanın farklı ülkelerinde katıldığı birçok uluslararası fotoğraf yarışmasında da eserleriyle Diyarbakır’ı ve bölge tarih ve kültürünü tanıtmaya devam ediyor. Süer, son olarak geçen ay Hindistan’da katıldığı bir yarışmada Fotoğrafçılığı Fotoğrafçılığı dalında Amerikan Fotoğraf Derneği PSA’nın altın madalya ödülünü kazandı. Aynı yarışmada Süer’in 20 fotoğrafı, 42 kez sergilenmeye layık görüldü. KEREM DOĞAN 

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc