Diyarbakırın Gazetesi
11 Aralık 2017

TEMAYÜL TAHAMMÜLLERİ ZORLADI

Önceki gün AK Parti Diyarbakır İl Başkanlık Binasında gerçekleştirilen Temayül yoklaması herkeste adeta soğuk duş etkisi yarattı. Beklentilerin tam aksine oldukça soluk geçen temayül yoklamasında başvuru yapanların eğitim çıtasının düşük olması, belirleyici etmenlerin olmaması ve hakaretlerin ayyuka çıkması güne damgasını vurdu. Temayül yoklaması öncesi toplantı salonunda bir konuşma yapan bölge koordinatörü, 61.ve 62. T.C.Hükümetlerinde Maliye Bakan Yardımcısı, 22. Dönem Kütahya Milletvekili Abdullah Cantimur gerekli bilgileri aktardıktan sonra bir Bayan İl Başkan Adayının koridorda yaptığı konuşma büyük tepki topladı. Kadın aday’ın üslubu ve kullandığı cümleler ‘Bu nasıl bir temayül, kimleri aday olarak kabul etmişler, bu nasıl bir rezalet’ yorumlarına neden oldu.

İHSAN ÖZDEMİR

Önceki gün Diyarbakır hareketli bir gün yaşadı, şehrin hareketlenmesinin nedeni ise yapılacak olan kongrede Ak Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Dara Akar’ın il başkanı olmayacağını açıklaması üzerine başvuru yapan adaylarla ilgili gerçekleştirilen temayül yoklamasıydı.

Temayül yoklamasına 53 kişi başvuruda bulundu. Başvuruları kabul edilen kişiler arasında eski il başkanları, parti üyeleri, milletvekili ve belediye başkan aday adayları ile birlikte çok sayıda vatandaş başvuru yaptı.

Başvuru yapanlar arasında kamuoyunun çokta ciddiye almadığı ve beklentisinin de olmadığı bazı kimliklerin kayıtlarının kabul edilmesi büyük tepkilere neden olurken, temayül yoklamasının da ciddiyetine gölge düşürdü. Başvurusu kabul edilen bazı kişilerle ilgili tepkilere yönetimin verdiği yanıt ise İl Koordinatörünün başvuran herkesin kaydının alınmasını beyan etmesinin olduğu öne sürüldü.

Gerçekleştirilen temayül yoklaması öncesi yapılacak olan oy kullanma işlemi öncesi parti binasının toplantı salonunda bir konuşma yapan bölge koordinatörü, 61.ve 62. T.C.Hükümetlerinde Maliye Bakan Yardımcısı, 22. Dönem Kütahya Milletvekili Abdullah Cantimur, yapılacak olan temayül yoklamasının önemine değindi.

Konuşma sonrası toplantı salonunda çıkan ve daha sonra mülakatın yapılacağı DSİ misafirhanesine gitmek için koridora çıkan Cantimur kalabalık eşliğinde ilerlerken bir bayan il başkan adayı ‘Sayın Koordinatörüm’ diyerek seslendi ve şöyle ifadeler kullandı: “Buradaki herkes il başkanlığı koltuğuna göz dikmiş hepsinin ….:” diyerek ağzına geleni saydırdı. Yapılan konuşmayı anlamayan veya anlamamazlıktan gelen Cantimur, tepki vermeyerek yoluna devam etti.

Yapılan bilgilendirme toplantısının ardında bu kez de delegeler belirlenen koşullarda sırayla oylarını kullanmaya başladılar. O kullanma esnasında bazı ilçelerden temsilci boyutunda az sayıda kişinin oy kullanmasına karar verilmesi tepkilere neden oldu.

Toplamda 53 adayın yarıştığı temayül yoklamasının ardından oy kullanılan sandıkların Ankara’da açılacağı ve yapılan temayül sonrasında 5 kişinin mülakata çağrılacağı bilgisi de ayrıca verildi. Yapılan temayül yoklamasından önceki gün çok sayıda görüşmenin yapıldığı, vaatlerin verildiği ve pazarlıkların yapıldığı bilgileri ile birlikte bazı isimlerin delegelere oy verilmesi yönünde empoze edildiği de iddia ediliyor.

Bugüne kadar yapılan il başkanlığı seçimlerinin tam aksine ciddiyetten uzak bir şekilde çalışmaların yürütüldüğüne dikkat çeken bazı İl Başkan adayları ve delegeler uygulamalardan duydukları rahatsızlıkları dile getirdiler. Başvuruları kabul edilen bazı kişiler hakkında yönetimin bilgi sahibi olmasına rağmen neden başvurularını kabul ettikleri yönündeki eleştirileri İl yönetimine sorduk. Konu ile ilgili olarak Ak Parti Diyarbakır İl Teşkilat Başkanı Mehmet Ali Dündar, İl Koordinatörünün bu yönde verdiği talimatta: ‘Kim gelirse dilekçesini kabul edin.’ Yönünde talimat verdiğini ve bu nedenle de tüm başvuruları kabul etmek zorunda kaldıklarını beyan etti.

Temayül yoklaması sonrasında sandıklar mühürlenerek Ankara’da açılmak üzere götürülürken çok sayıda aday ‘Neden Ankara’da açılacak?’ sorularını sormaya başlayarak şu yorumlarda bulundular: “İl Başkan adaylarının listesine baktığımızda bu listede olmak hiç de hoşumuza gitmiyor. Böylesi sulandırılmış bir çalışmaya hiç rastlamadık. Neden bu temayülü ciddiyetten uzak bir görüntüye bürüdüler anlamış değiliz. Partimiz çok önemli bir noktada şu anda. 2019 yılında yapılacak olan seçimler bu partinin kaderinin belirlenmesi noktasında oldukça büyük bir öneme haiz. Gelin görün ki yapılan uygulamalar, başkan adaylığında aranan veya aranmayan kriterlerin biçimi, uygulamalar, yaşananlar ve gördüklerimiz ciddiyetin iyiden iyiye bizden uzaklaştığını gösteriyor. Umudumuz Sayın Cumhurbaşkanımız ve partimizin genel başkanı, kurucu başkanımız Recep tayip Erdoğan’da. Umarım burada yaşananları ve yaşatılanları görüp, duyacaktır. Aksi taktirde her zaman olduğu gibi yine bu yaşanan rezalet karanlıklar arasında kaybolacaktır.” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

ANKET

Henüz Anket eklenmedi!
Sonuc